Ale co ti druzí, někdo musí být hasič a zdravotní sestra

Každý bychom si v životě měli najít to, co nás baví. Na tom se, předpokládám, shodneme. Štěstí se totiž objevuje tam, kde je vášeň a zábava, a smyslem lidské existence je podle mě „být šťastný“.

Nyní bych chtěl zpochybnit dva argumenty, které slýchávám ohledně toho, proč se všichni nemůžeme živit svou vášní, tedy tím, co nás baví.

Už jsem několikrát narazil na argument typu:

„No jo, ale všichni nemůžeme dělat, co nás baví.“ nebo „Někdo musí být zaměstnaný a dělat hasiče nebo zdravotní sestru.“

To je sice možné, ale proč se zabýváme tím, co by nastalo, kdyby …nebo tím, že někdo jiný musí dělat to či ono. Vždycky začínejme u sebe. Neřešme ty druhé, řešme sebe tady a teď. Můžu já dělat to, co mě baví? Můžu! Můžete vy dělat to, co vás baví? Můžete!

Navíc fakt, že každý můžeme dělat to, co nás přitahuje, ještě neznamená, že do toho každý půjde. Pořád bude spousta lidí uzamčených ve svém nudném zaměstnání s „jistým příjmem“. To je naprosto v pořádku. Každý jdeme svou životní cestou a nejsme tu od toho, abychom se zabývali tím, co by dělali ti druzí. Soustřeďme se na náš život.

Navíc nikde není napsáno, koho baví dělat zdravotní sestru nebo hasiče. Je možné, že kdyby začali všichni dělat to, co je baví, tak by se otázka pracovních pozic moc nezměnila, jen by se to trochu přeskupilo. Jsou lidi, kteří chtějí dělat chirurgy a jiní, kteří chtějí dělat grafiky.

Také už jsem slyšel argument:

„Spousta lidí chce být fotografem nebo grafikem, ale konkurence je už tak veliká, že se tím není možné živit.“

Samozřejmě, že abyste se něčím mohli živit, měli byste o tom zároveň něco vědět a snažit se v tom zlepšovat. Opravdu si ale myslím, že téměř vším je možné se uživit. Jen se musí vymyslet způsob, jak to udělat.

Někdy to nemusí mít ani přímou souvislost s tím, co děláte. Můžete být například fotografem na mnoho způsobů. Můžete například fotit svatby, prodávat své fotografie přes fotobanky nebo si psát blog o fotografiích a o tom, jak je dělat. Nebo můžete založit facebook stránku s nějakými tematicky zaměřenými fotografiemi. Díky tomu můžete vydělávat zakázkami, reklamou nebo prodejem svých fotografií na internetu. Zkoušejte a hledejte.

Proto mám rád citát: „Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.“

 

Závěrem:

Souhlasím s tím, že než se do něčeho pustíme naplno, měli bychom to promyslet, ale to platí u všeho v životě.

Pokud se v něčem stanete opravdu dobří a dáte o tom vědět světu, začnou vás ostatní brát vážně a respektovat. Hlavně to chce trpělivost, hledání a akci. Snažte se být jedineční a dejte lidem vždy něco navíc.

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Předchozí příspěvek
Leave a comment

1 Comment

  1. Přijde mi fajn starat se o to, co dělají ostatní. Teda hned potom, co mám naprosto a zcela vyřešeného sám sebe. :)

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× čtyři = dvacet čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>