Bez akce nejsou koláče

Už jste slyšeli to nové české přísloví: „Bez akce nejsou koláče“? :)

Můžeme se do nekonečna pumpovat pozitivními knihami či různými nahrávkami o úspěchu. Můžeme si po večerech představovat svůj vysněný dům nebo milion. Ono je jedno co konkrétně chceme, ale jedna věc je jistá: Pokud nepodnikneme nějaké kroky k dosažení toho, co chceme, přijde vše vniveč.

Když už k nám, přijde nějaká inspirativní myšlenka nebo nápad, nenechme jí utéct a pokusme se jí realizovat. Inspirace zadupaná do země je jako inspirace, která k nám nikdy nepřišla.

Stejně tak je to i s jakýmkoliv vzděláním. Ze školy můžeme umět perfektně spoustu věcí, ale pokud je nezavádíme do praxe, zůstanou jen nikdy nerealizovanou kupou teorie.

„Moudrost spočívá v konání, nikoliv v získaných znalostech.“

Školní paradox

Celkem často se stává, že ti co byli velice úspěšní ve škole, pak v životě živoří a naopak ti co skoro propadali, dosahují úspěchu. Jak je to možné a čím je to způsobeno? Má to podle mě dva důvody:

  • Jiné myšlení – Jejich mysl je nastavená na úspěch, nezaměřuje se na nedostatky. Jdou rovnou za tím, co chtějí.
  • Akce – Ví, že k úspěchu vede akce, a proto se snaží teorii realizovat.

Rychlost

Čím déle trvá naše nově nabité znalosti uvést do praxe, tím rychleji se nám z hlavy vypaří. I když si znalosti budeme opakovat nebo si je dokonce vytetujeme někde po těle, nikdy nebudou mít takovou hodnotu jako, když je zrealizujeme.

Myslím, že za tuto věc může trochu náš školní systém. Tam jsme si navykli drtit se oschlá data, ale kromě tělocviku tam byla minimální interakce. Možná proto jsme nabyli dojmu, že stačí vědět a není třeba konat. Ve škole se něco naučíme a za pár let to uvedeme do praxe. Jenže to už bývá pozdě na lovení vědomostí z hlavy.

Lepší vykonat ihned něco malého, než jen přemýšlet nad něčím velkým.

Snažme se ode dneška vše, co se naučíme (a je jedno o jaký se jedná obor) zavádět ihned nebo co nejdříve do praxe.

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Předchozí příspěvek
Leave a comment

1 Comment

  1. Kouzelná pilulka pro internetové podnikatele | Fabay.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři × sedm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>