Byl jsem tu! Váš anonym.

S příchodem internetu nám přibyla spousta možností. Jednou z nich je možnost vyjádřit svobodně své názory, kterými můžeme oslovit spoustu lidí. Bohužel to však přineslo i jeden (nebojím se to nazvat) nešvar. Tím nešvarem mám na mysli možnost vyjadřovat se anonymně.

Hodně lidí toho stále využívá a diskutuje v diskuzích pod vymyšlenými přezdívkami. I já vlastně používám jinde různé přezdívky. Proč se bojíme dnes publikovat naše názory pod skutečnými jmény a stát si za nimi? Z čeho máme strach?

Obvykle to děláme, když s někým nesouhlasíme a chceme mu to lidově nandat. Jako anonymní pisatel si dovolíme mnohem víc, než když píšeme pod svým jménem. Často publikujeme pod anonymním jménem články na svém blogu. Chceme tím zřejmě také unikat před reálným světem a skrýt se v utajených vodách sítě. Opravdu se za svoje názory stydíme nebo se bojíme o svou bezpečnost či zneužití údajů? Chceme se pořád schovávat?

Mě už popravdě nebaví schovávat se za internetové nickname či info@ emaily. Když už něco publikuji, tak bych si za tím měl stát. A když si za tím chci stát, měl bych to publikovat pod svým jménem. Zahoďmě ty naše anonymní masky na internetu a v životě a pojďme zkusit být opět sami sebou.

Vždyť zase o tolik nejde. Stačí, když použijeme svoje jméno. Nemusí to být hned rodné číslo a náš PIN. Ono by se časem mohlo stát, že naše jméno úplně zapomeneme :).

Když přijdeme k někomu známému nebo k příbuzným, tak nám většinou neříkají buldog26, nebo ano?

Kdo souhlasí s větší otevřeností na internetu, ať zvedne ruku nebo alespoň palec u ní :D.

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Leave a comment

3 Comments

 1. Ahoj, přečetl jsem si tento příspěvek, a plně s tebou souhlasím.

  Také já ovšem patřím k těm, kdo na internetu používá nicky (hlavně ChatniAeon).

  Proč ale? Odpovím si sám – kvůli anonymitě. V dnešní době (ne)svobodného a sledovaného internetu (přiznejme si, kolik toho o nás vlády a vyhledávače vlastně ví) je těžké svobodně vyjádřit svůj názor, aniž by měl člověk strach z perzekuce.
  Stačí neopatrný názor o zaměstnavateli někde v úplně nevinné diskuzi, a člověk může letět z práce, ani neví jak (a proč).

  Nebo vezměme si momentální hony na čarodějice – namátkou je tu terorismus (který neschvaluji), pirátské stahování různých děl (Kdo to nedělá? A často ani nemusí vědět, že jde o nelegální kopii…), nebo obecně cokoli, co se v dnešní společnosti považuje za tabu…
  Nedivím se, že pak lidé, když už se odváží se vyjádřit (kde je ta slibovaná svoboda internetu?), raději tak učiní pod pseudonymem.

  Je mi z toho smutno, ale co s tím můžeme dělat? To už nechám na zvážení všech…

  Odpovědět
 2. Souhlasím s Vámi. Na žádné ze svých stránek nejsem anonymní. Já si totiž věřím !

  Odpovědět
 3. zvedám palec :)

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest × = osmnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>