Co odděluje úspěšné a neúspěšné?


Víte, že lupou v kombinaci se slunečními paprsky se dá zapálit papír? Je to způsobeno koncentrací velkého množství paprsků do jednoho místa.

Chcete se živit tím, že budete podnikat na internetu? Je třeba si uvědomit, že úspěch se (stejně jako u běžného podnikání) nedostaví přes noc.

Staňte se zaměřeným podnikatelem a opusťte cestu zkoušeče

Spousta lidí na internetu dělá tu chybu, že se vrhají z jednoho projektu ke druhému a všechno dělají polovičatě. Zkrátka u ničeho pořádně nevydrží. Je třeba si uvědomit, že to, kam směřuje vaše pozornost, má tendenci růst a naopak. Vyvarujte se tedy cestě zkoušeče, tedy přelétavého podnikatele.

Mně osobně trvalo vydělání první koruny na internetu tři čtvrtě roku. A začínal jsem právě jako zkoušeč, hledal jsem cesty a registroval různě domény s internetovými projekty. Na začátku to možná dává trochu smysl, když hledáte to, co vás baví. Po nějaké době je nejlepší zastavit se a začít pořádně rozvíjet jeden projekt. Udělat si z toho srdeční záležitost.

Když jsem se opravdu zaměřil na jeden projekt, tak začal růst a přinášet své ovoce.

Jenže většina blogerů či jinak zaměřených podnikatelů to vzdá po půl roce a vrhnou se na jiný projekt. Tím se ale právě odstřihnou od semínka úspěchu, které zrovna klíčí pod půdou, ono zaroste plevelem a ztratí svou šanci na růst.

Skutečný přínos z podnikání pochází z konzistentního budování po dobu několika let. Nějakou chvíli trvá, než vás začnou registrovat vyhledávače, přilákáte návštěvníky a zákazníky, vytvoříte produkty, získáte zpětné odkazy, lidé vás začnou doporučovat, získáte odborné znalosti, a stanete se opravdovým odborníkem ve své oblasti.

Až když se stanete odborníkem, který lidem opravdu pomáhá, můžete kromě produktů na webu napsat třeba knížku nebo pořádat osobní konzultace či odborná školení, a poté mohou vaše příjmy raketově růst. Nic z toho se ale nestane, pokud nějaký projekt nerozjedete a nevytrváte u něj.

Příjem můžete na internetu vytvářet různými způsoby – psaní, audio, video, umění, hudba, programování, design, grafika či třeba jejich kombinacemi.

Spousta lidí ve světě i u nás se živí na internetu hodně bizarními věcmi a vydělávají spoustu peněz, ale naprostá většina z nich má jednu věc společnou. V prvním roce vydělávali minimum nebo vůbec nic ze svého projektu, jenže oni vytrvali třeba i pět nebo deset let. A dnes žijí život svých snů. Dělají, co je baví a vydělávají balíky peněz.

Stát se v něčem dobrý znamená neustále se v tom rozvíjet a vytrvat.

A já když se podívám kolem sebe, tak si všímám, že lidi, kteří jsou úspěšnější než já, co se týče finančních prostředků, se na internetu pohybují o několik let déle než já, a často rozvíjejí jeden maximálně dva projekty najednou. Prostě se zaměřili na tyto projekty a začali je brát opravdu vážně, přestali s fušováním do různých věcí okolo, které je jen rozptylovalo.

Zatímco zkoušeči, kteří jsou na internetu mnohem déle, mají stále holý zadek, protože zrovna včera narazili na nový nápad, který budou hned ZKOUŠET, a zítra narazí na další :).

Když se zaměříte na nějaký projekt, který vás baví a pomáhá lidem usnadňovat život, budete se v tom zároveň rozvíjet a vytrváte, není možné, abyste neuspěli.

Úspěch není otázka štěstí nebo smůly. Bohatí lidé jsou posedlí svými projekty a rozvíjejí je tak dlouho, dokud úspěch nepřijde, protože oni vědí, že prostě časem přijde.

Když najdete to, co vás baví, budete mít jednu velkou výhodu. Nebudete mít potřebu přelétat k jiným koníčkům, protože už děláte to, co je vaším koníčkem.

Je možné, že jste teď na začátku cesty, takže budete zkoušet více věcí, než zjistíte, která vám sedí. To je v pořádku, udělejte si průzkum. Ale neměl by se z toho stát váš životní zvyk. Najděte projekt, který se vám bude opravdu líbit, a vydejte se na svou cestu.

Víte, jak to funguje s čínským bambusem?

Když ho zasadíte, tak není nic vidět. Než se objeví jakýkoli znak růstu, trvá to 5 let, kdy jej musíte zalévat každý den. Pokud byste jen jediný den čínský bambus nezalili, nevyroste. Po pěti letech ale přijde moment, kdy se objeví první klíček a do doby než vyroste do výšky 40 metrů, to pak trvá pouze pět až šest týdnů.

A přesně takto funguje i v podnikání :).

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Předchozí příspěvek
Leave a comment

10 Comments

 1. Jsem rád, že na internetu lze najít i dobrá pomoc. Snažím se též něco rozjet. Ale prozatím jen zkouším co budu umět nejlépe. Rád jsem to četl.. :-)
  http://www.facebook.com/roman.komarek

  Odpovědět
 2. Kateřina

   /  9.5.2013

  Ani nevíte, jak moc je tento článek pravdivý. I já se v něm sama vidím. A musím říct, že mě to nastartovalo, a teď teprve dokážu, že do čeho jsem se pustila v této době, dotáhnu až do konce:-) Moc veliký dík:-)

  Odpovědět
  • Petr, fabay.cz

   Petr - fabay.cz

    /  10.5.2013

   Super Katko.

   Jsem moc rád, že pomohl.

   Držím palce v rozjíždění a dotahování :).
   Petr

   Odpovědět
 3. K tomuto článku bych jen dodal, že pokud chcete raketový start do vašeho podnikání či dosahování úspěchu podívejte se na projekt Libora Činky, který Vám ukáže cestu k dosažení úspěchu.

  Odpovědět
  • Petr, fabay.cz

   Petr, fabay.cz

    /  13.5.2013

   Děkuji Jirko za váš komentář. Prosím, abyste ale nevkládal do diskuzí affil. odkazy. Děkuji :). P.

   Odpovědět
 4. Dany

   /  10.5.2013

  Článok sa mi páčia s názorom sa plne stotožňujem.
  Tiež som prešiel cez kadečo, ale nakoniec som zotrval pri jednom projekte „Stiforp Profits“ a neľutujem. Chce to fakt iba vytrvať a výsledky sa dostavia.
  Zdravím
  Dany

  Odpovědět
  • Petr, fabay.cz

   Petr, fabay.cz

    /  13.5.2013

   Dobrý den Dany.

   Je fajn, že jste našel něco, co vás baví a vytrval. Jen tak dále :).

   Odpovědět
 5. Lenka

   /  11.5.2013

  Dobrý den,
  ano, i já se poznávám. Prošla jsem si tuto zkušenost od A po Z. Znovu jsem na startovní čáře, protože tudy vede moje cesta.Pokladem, kterým jsem našla je … vytrvalé soustředění na jeden cíl. Někdy to bylo obtížné, protože tenhle svět nabízí tolik možností a vzruchů a ukáznit hravou mysl byl velmi dobrý trénink : ) Jsem zvědavá sama na sebe, v hlavě mi zní otázka,na kterou mi nikdo nedá odpověď : ,, Už to dokážu? “ Hodně štěstí všem (sobě především) : )

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× tři = patnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>