Čtyři dohody

Kniha, jejíž autorem je Don Miguel Ruiz, na mě udělala dojem svou jednoduchostí, ale zároveň výstižností. Jejím hlavním poselstvím jsou čtyři věty, které mají zásadní vliv na naše chování a uvažování, pokud se jimi řídíme.

Kniha je založena na staré toltécké moudrosti, ke které se pan Ruiz hlásí.

  • Nehřešme slovem

Ne to ty seš blbec. Měl jsi to udělat, tak jak jsem říkal JÁ.

Ať už vám kdokoliv udělá cokoliv, nevracejte mu to. Než někomu řeknete něco peprného, zamyslete se nad tím. Chcete mu to opravdu říct? Je to určitě jediné řešení. Co zkusit odejít, promyslet to a vrátit se za deset minut?

Nemluvte o lidech v negativním smyslu ani, pokud u toho nejsou. Používejte pouze slova, která by je nepoškodila při jejich přítomnosti.

  • Neberme si nic osobně

Proč mi předloni 16. Července v 15.41 řekla, že jsem hnusnej.

Možná si v sobě nosíte něco podobného. Nějakou křivdu z minulosti. Zapomeňte na to. Myslíte, že člověk, který vám něco řekl, nebo udělal, se tím zaobírá? Pravděpodobně si to již ani nepamatuje. Možná to řekl jen v afektu, nebo měl hodně špatný den. Ta věta nebo názor se ani netýkala vás, ale dotyčné osoby.

Tahle dohoda je pro mě asi nejjednodušší. Nemám žádné trauma z minulosti a nikomu nic za zlé, a když mi někdo něco řekne, tak to beru jako jeho názor, nikoliv jako svůj problém.

Jednou mi jedna paní řekla, že jsem hnusnej a mám hnusnou košili. Bylo to v afektu, a řekla to, protože šla něco reklamovat k operátorovi, u kterého jsem zrovna pracoval. Myslíte, že to myslela osobně vůči mé osobě? Myslíte, že na to ještě dneska myslí. Jistě, že ne. Měl bych se tím trápit? Jasně, že ne :).

  • Nevytvářejme si domněnky

Ona: Miláčku, ani mi nic neříkej a rovnou si sbal věci. Viděla jsem tě dnes s jinou ženou na obědě.

On: Ale zlato, to je jinak, než jak to vypadalo.

Ona: Nechci nic vědět. Chci, aby ses odstěhoval. Ty máš milenku.

On: To byla moje sestřenice. Přijela po dvou letech z Ameriky. Už jsem ti o ní povídal.

Problémem při vytváření domněnek je, že začneme sami věřit v jejich pravdivost. Bohužel na základě toho, pak v návaznosti používáme první zmíněnou dohodu, tedy hřešíme slovem. Pouze na základě našich domněnek.

Někdy si vytvoříme domněnku, že náš partner ví, co si myslíme, a nemusíme to už tedy říkat. Pokud to nedělají, cítíme se dotčení. Oni by to třeba rádi udělali, ale neví co.

Namísto domněnek se raději ptejme. Co nejvíce komunikujme.

Snažme se do každé činnosti, kterou děláme dát to nejlepší co v nás je. Mám na mysli opravdu každou činnost, nikoliv jen zaměstnanecké úkony. Soustřeďte se na tu jednu věc, a dejte do ní maximum.

A je jedno, jestli jde o nové internetové stránky, čištění zubů nebo chůzi do schodů.

 

 

Snažím se všemi čtyřmi dohodami v životě řídit. Samozřejmě jsem jen člověk, takže mi občas někde něco ujede nebo si sem tam domněnku vytvořím. Důležité je to zkoušet neustále a vytrvat.

Pokud jste dočetli až sem, mám pro Vás za odměnu tři tipy :).

Tip1: Napište si všechny dohody na papírek a dejte na viditelné místo doma.

Tip2: Pokud jste ještě nebyli, tak zajděte na představení: čtyři dohody s Jaroslavem Duškem. Pobavíte se a přiučíte zároveň.

Tip3: Zkuste také přečíst nebo navštívit představení pátá dohoda.

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna × = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>