Dobře se uč a budeš mít skvělou práci.

Tuto větu jste možná slýchali od svých rodičů velmi často. Kdysi toto pravidlo možná platilo, ale dnes jen stěží. Nestačí základní škola, střední a mnohdy ani vysoká. Všechno kolem se rychle mění a ani specializace na konkrétní odvětví, po kterém je poptávka nemusí vyjít. Během několika let se všechno mění a obrací.

Vysoce specializovaný člověk s univerzitním diplomem nenajde uplatnění, protože je na světě mnoho lidí, kteří budou jeho práci vykonávat na druhém konci planety. Společnosti půjdou tam, kde je levnější pracovní síla, případně outsourcují některá odvětví. To co bylo před pár lety nemyslitelné, je dnes díky internetu možné uskutečnit. Zdroje vynaložené na komunikaci klesají na minimum.

Celé segmenty trhu firmy přesouvají, aby ušetřili na nákladech. Ba co víc částečně už lidi nahrazují počítače. Dříve toto platilo hlavně pro anglicky mluvící země, ale myslím, že se to stále více týká i Česka. Ohroženo je každé zaměstnání, které závisí na rutinních úkolech, kde je minimální potřeba pravé(kreativní) hemisféry. Tam kde je soubor opakovaných úkonů, tam nás dokážou již počítače předčít v mnoha ohledech.

Pokud někdo na druhém konci světa dokáže dělat totožnou práci za pětinu ceny stejně dobře nebo lépe jako tady, nemůžeme se divit, že je firmy přesouvají.

Pojem „jistá práce“ již neexistuje.

Za totality všichni práci měli, protože se vytvářela i uměle. Taky všichni měli podobné příjmy. Dnes je všechno jinak.

„Vítězem“ se stává ten, kdo umí přijmout odpovědnost za sebe a svůj život pevně do svých rukou. Nespoléhá se pouze na to, že najde práci na pracovních portálech a raději si sám vytvoří povolání. Soustřeďuje se na svou kreativní část a snaží se vytvořit něco hodnotného.

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Předchozí příspěvek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři × sedm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>