Jak efektivně komunikovat se svým partnerem

Komunikace se někdy může zdát těžká a složitá. Je ale klíčem k jakémukoli zdravému vztahu. Proto jsem se rozhodl sepsat pár postřehů, které jsou důležité v naší každodenní komunikaci.

Chcete-li lépe komunikovat s druhými lidmi, pak se budete muset naučit správně předávat svá názory a myšlenky. Jinak je váš protějšek nebude brát v potaz. Pokud chcete vědět, jak lépe „prodat“ svůj názor, projděte si následující kroky.

Naučte se říkat to, co máte opravdu na mysli.

Někdy očekáváme, že náš partner pochopí skryté významy našeho vyjádření a spoléháme na to. Je však mnohem vhodnější vyložit své myšlenky přímo bez skrytých meziřádků.

Říkejte konkrétní příklady toho, co sdělujete.

Díky konkrétním příkladům dostanou vaše slova větší smysl.

Mluvte dostatečně pomalu, aby vám druhý dobře rozuměl.

Pamatujte si, že neexistuje žádné ocenění za to, že mluvíte nejrychleji, nebo že toho řeknete nejvíce. Zasáhněte podstatu všech klíčových bodů, které chcete říct, a řekněte je co nejsrozumitelněji.

Používejte raději „Já“ místo „Ty“.

Nezačínejte argument tím, že obviníte svého partnera z chyby. Pokud řeknete: „Ty vždycky …“ nebo „Ty nikdy …“ pak se váš partner postaví do opozice a už bude méně pravděpodobné, že si vyslechne (natož, že pochopí) váš pohled. Místo toho řekněte něco jako: „Všiml jsem si, že …“ nebo „V poslední době jsem se cítil jako …“

Váš partner bude mít větší šanci vžít se do vaší role a pochopit váš postoj. Bude se cítit mnohem méně kritizován a více jako součást produktivní diskuse.

Podívejte se na rozdíl v těchto dvou větách: „V poslední době jsem se cítil trochu zanedbaně.“ nebo „V poslední době mě zanedbáváš.“ I když v podstatě říkáte totéž, prostřednictvím prohlášení „Já“, bude tento názor působit mnohem lépe, a váš partner se bude méně stavět do defenzivní pozice. Je pravděpodobné, že bude komunikovat mnohem více otevřeně.

Využívejte nyní lépe svá slova a buďte přesvědčivější!

Snažte se vždy zůstat co nejklidnější.

Když jste vy a váš partner uprostřed vášnivé a hluboké diskuse, čím klidnější budete, tím snadněji budete moci vyjádřit své pocity a názory. Takže, pokud máte chuť se nějak dohadovat nebo vybouchnout vzteky, raději si odskočte na záchod. Napočítejte tam do desíti, tím získáte odstup a klid. Díky tomu můžete pokračovat v produktivní diskusi bez zbytečných emocí navíc.

Mějte plán předtím, než začnete  s partnerem něco důležitého řešit.

Tohle je hodně důležitý bod. Když na partnera vlítnete a začnete mu bez rozmyslu vyprávět, co dělá špatně, dosáhnete jen jediného. Budete pravděpodobně oba naštvaní.

Pokud není vaším jediným cílem dosáhnout toho, aby měl váš partner špatný pocit, pak byste měli víc přemýšlet, než začnete.

Součástí plánu by měla být volba místa i doby. Například čas určený na rodinný piknik nebo uprostřed důležitého seriálu v televizi není vhodný pro řešení důležitých věcí.

Přemýšlejte dopředu o tom, jaké konkrétní příklady použijete.

Pamatujte, že vaším cílem je najít kompromis, ze kterého obě strany vyjdou spokojeny.

Vžijte se do svého partnera.

Použijte svou představivost, abyste zjistili, jaký je pohled protistrany. Uvědomte si, že mohou existovat faktory, o kterých nemusíte vůbec vědět.

Empatie vám může pomoci vyřešit problém ve vašem vztahu. Klidně v rozhovoru zdůrazněte, že se snažíte porozumět tím, že řeknete: „Já vím, že jsi asi naštvaný, protože …“ nebo „Vím, že jsi měl náročný týden v práci …“ váš partner bude mít pocit, že ho opravdu posloucháte, a to je důležité.

Dejte mu svou plnou pozornost.

Když váš partner chce mluvit, věnujte se v ten moment pouze jemu. Měli byste vypnout televizi, odložit svou práci, vypnout telefon, a dělat vše, co můžete, abyste partnerovi věnovali plnou pozornost. Nezapomeňte udržovat i oční kontakt namísto rozhlížení se po dalších věcech.

Nechte ho domluvit.

I když chcete říct něco důležitého, nepřerušujte partnera uprostřed jeho řeči. Vyčkejte, až domluví, a poté sdělte svou myšlenku. Někdy se to může zdát téměř nemožné, protože máte pocit, že musíte udělat protiargument, ale váš partner se bude cítit mnohem lépe, když vám sdělí opravdu vše, co potřebuje.

Existuje i řada dalších velmi důležitých technik moderní a kvalitní komunikace. Nyní se o nich můžete dozvědět ve videích o komunikaci a využívání slov.

Začněte nyní využívat lépe svá slova a staňte se více přesvědčivým.

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm × dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>