Jak funguje systém

Před pár dny mi přišel email od čtenářky, ve kterém mi psala, že ačkoliv si chtěla na úřadu práce udělat rekvalifikační kurz vizážistky (její vášeň) nabídli jí pouze kurz účetnictví, protože je to v jejím oboru.

Stát se evidentně nezajímá o to, co nás baví a naplňuje, ale o to, co je v našem oboru. Dává vám to smysl? Mě tedy ne.

 

To, že jsme se v 15-ti letech rozhodli pro nějakou střední školu, ještě neznamená, že jde o naše vysněné zaměření, a chceme to dělat celý život. Na to jsme v té době moc mladí. Já jsem třeba vystudoval elektrotechnickou školu, ale nemám k tomu vůbec žádný vztah.

Určitě bychom se v tomto směru měli spoléhat hlavně na sebe, protože jen my sami víme, co je pro nás to nejlepší.

Život je opravdu moc krátký na to, abychom dělali něco, co nás nebaví, a navíc nás někdo přesvědčoval, že je to tak v pořádku!

 

Proč stát nemá zájem na tom, abychom byli samostatní?

Státní pokladna

Zaměstnanec totiž nemá skoro žádné daňové zvýhodnění, kdežto OSVČ si už může nějaké věci odepsat a podobně, a do státní pokladny pak přiteče méně peněz.

Jednou z oveček ve stádě

Pro stát je mnohem výhodnější, když budeme zaměstnanci, kteří se na nic neptají, protože pak nemůžeme prokouknout to, že státu nejde o samostatné občany, ale o stádové ovčany. Většina lidí totiž zaměstnancem je, takže se tohle nevědomí dobře udržuje a peníze dál tečou „správným“ směrem. Schválně, ptali se vás někdy jako zaměstnance, kolik chcete odevzdat na daních?

 

Nemá tedy smysl, očekávat od systému (státu), že nás bude podporovat v tom, co nás baví, protože to bychom se mohli postavit na vlastní nohy a to je pro něj trochu nebezpečné. Kdo by mu pak platil 50% daně, že? Představte si, že by nebyli žádní zaměstnanci a každý by měl svou živnost. To by ten systém zřejmě rozložilo.

Postavit se na vlastní nohy je určitě těžší než být zaměstnancem, ale dá vám to křídla. Je to svoboda a radost, ale zároveň velká zodpovědnost.

Právě proto, to možná není cesta pro každého, ale pro většinu z vás určitě ano :).

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Předchozí příspěvek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět × = čtyřicet

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>