Jak zjistit, co mě baví

Možná si někdy připadáte jako ve slepé uličce. Víte, co v životě dělat nechcete, ale ani z daleka nemůžete přijít na to, co dělat chcete, co by vás bavilo a co je vaší vášní. Možná ani nevíte, proč nyní děláte, to co děláte.

Co s tím? Jak přijít na to, co vás bude bavit, a co vám bude dávat vyšší smysl?

Všichni máme něco, v čem jsme dobří, a co nás baví. Jen je někdy potřeba to znovu objevit, protože jsme nad tím řadu let nepřemýšleli.

Podívejte se na několik metod, které by vám mohli pomoci:

 • Brainstorm

  – odpovězte si na otázky rychle a bez velkého přemýšlení

Zkuste si nyní vymezit chvíli času a přemýšlejte chvíli nad tím, co nyní máte rádi. Přemýšlejte o tom, jak trávíte volný čas. Vše si sepište na papír.

 • Jakou rádi posloucháte hudbu?
 • Co rádi čtete?
 • Co rádi píšete?
 • O čem rádi mluvíte s jinými lidmi?
 • Na co koukáte v televizi, a na co chodíte do kina a proč?
 • Jaký je váš oblíbený koníček?
 • Co byste byli ochotni dělat i zadarmo?
 • Jaký druh práce vám v minulosti připadal spíše jako hra?
 • Jaký předmět vás bavil ve škole?
 • Je tu nějaká událost, nějaká činnost, která umí celý váš obličej rozzářit?
 • Jaký druh časopisů si nejraději prohlížíte?
 • 2 roky prázdnin a plné konto

Představte si, že jste před rokem vyhráli v loterii a koupili jste již všechno, co jste chtěli. Můžete nyní dělat naprosto cokoliv, protože máte finance zajištěné. Dva měsíce jste se váleli a relaxovali na pláži, nastal čas začít zase něco dělat.

Čím se budete ode dneška zabývat, kam vás to nejvíce táhne?

 • Navštivte místo, které vás inspiruje

Mám svá oblíbená místa a věřím, že každý z nás nějaká taková má. Můžou fungovat jako spouštěče ve vašem mozku. Zkuste takové místo navštívit. Třeba vás tam doslova něco „trkne“ a vy si uvědomíte, že je to to, co byste chtěli dělat.

Může to být venkovská oblast, kterou často navštěvujete pro její počasí, které je ideální pro pěstování ovoce a zeleniny. Nebo je to jiné město, které vás přitahuje jako magnet díky své architektuře. Třeba chcete být fotografem krásných budov. Dalším příkladem můžou být muzea, kde jste vždy nejšťastnější. Možná vás zajímá umění, nebo byste chtěli kreslit. Někomu pomáhá vycestovat kvůli inspiraci na nějaký čas do zahraničí.

 • Návrat do dětství

Když vám bylo 6 nebo 7 let, co jste nejraději dělali? Napište si alespoň pět věcí, které jste v útlém věku dělali a byli jste do nich úplně „zažraní“. Mohlo to být třeba stavění hradu z písku nebo pomáhání mamince v kuchyni či ježdění na kole apod.

Případně se zkuste podívat, jestli vám doma nezůstaly nějaké knížky z dětství. Ty by vám také mohly leccos prozradit.

Když se vás někdo zeptal: „Čím chceš být, až vyrosteš?“, co jste jako malí odpověděli? Nemusí to být přímo vaše vášeň, ale může to být vodítko tím správným směrem.

Každý z nás měl jako malý nějaký svůj sen, čím chce být. Potom nás ale někdo přesvědčil o tom, že jsou věci, které se dělat musí a nám zůstal náš sen, či koníček a někdy jsme na to úplně pozapomněli. Zkuste si vzpomenout. Vžijte se do role dítěte.

 • Zkoušejte nové věci

Možná je vaše pravá vášeň jízda na horském kole nebo lukostřelba, ale to nikdy nezjistíte, když to nevyzkoušíte.

Pokud zjistíte, že opravdu máte rádi nějaký sport, můžete se stát učitelem nebo trenérem, nebo dokonce začít sdílet svou lásku k tomuto sportu on-line. Můžete vytvořit nějaký vzdělávací online kurz. Zde jsou některé věci k vyzkoušení : Tanec, jóga, běhání, plavání, týmové sporty…

Můžete mít úžasnou uměleckou stránku, aniž byste to věděli. Vyzkoušejte malování , psaní, herectví, zpěv , nebo třeba navrhování oblečení. Je také řada hudebních nástrojů: kytara, klavír, housle, flétna, bicí…

Psaní. Zkuste si napsat divadelní hru, báseň, povídku, nebo dokonce román. Možná zjistíte, že máte více co říct světu, než si myslíte!

Zpívání, kreslení nebo malování v grafických programech na počítači, to jsou další možnosti. Použijte různé nástroje, abyste zjistit, zda se vám něco z toho zamlouvá.

 • Cestujte více

Cestování může být skvělý způsob, jak se otevřít světu a najít vášeň novýma očima. I když je váš rozpočet možná omezen měli byste se občas vydat za poznáním. Nemusíte hned vyjet do zahraničí. Udělejte si výlet do sousedního města nebo do přírody. Pročistíte si hlavu, a získáte nový pohled na svůj život.

A možná zjistíte, že vaše skutečná vášeň je cestování. Nechte se inspirovat. Používejte své okolí k nalezení své vášně.

Tip: Podívejte se na článek: Proč v životě hledat vášeň

Upozornění: Někdy je potřeba danou věc praktikovat, abyste zjistili jestli je to, co hledáte. Někdy se bezhlavě pustím do nového projektu a po pár týdnech zjistím, že mě až tak nebaví a rychle od toho uteču zase pryč.

 

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× dva = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>