Jak se díky svobodné výchově stane člověk svobodným podnikatelem

Možná jste si někdy položili otázku, jak se z některého dítěte stane zaměstnanec a z jiného podnikatel? Určitě se odpověď nedá shrnout do jedné věty. Důležité je však dodržení několika základních věcí.

Návyky

Osvojí si návyky a vlastnosti, které se zásadním způsobem odlišují od těch, kterými se řídí zaměstnanci.

Způsob uvažování

Podnikatelé přijímají plnou zodpovědnost za svůj život, kdežto zaměstnanci často hledají příčinu svého momentálního stavu někde okolo.

Výchova

Když se podíváme trochu hlouběji, tak zjistíme, že zaměstnaní lidé učí své děti, jak být dobrým zaměstnancem a podnikatelé vedou často své děti k podnikatelským základům a svobodnému přístupu.

Poslušné děti, poslušní zaměstnanci

Pokud vychováváme děti k tomu, aby nás na slovo poslouchali, vychováváme z nich poslušné občany, ze kterých se následně stanou poslušní zaměstnanci. Měli bychom jim pomoct rozvinout jejich talenty a dávat jim svobodu v tom, co dělají a co je baví. Není třeba čekat na děti s pomyslnou rákoskou a trestat je za každou chybu. Stačí se dohodnout a domluvit si s dětmi výsledky, za kterými společně půjdete.

Měli bychom jim být i dobrým vzorem, protože děti přejímají všechno, co vidí a slyší u nás, a stává se to pro ně „normální“ a přirozené.

Poslušnost dětí vede k poslušnosti zaměstnanců. Děláš z nich nesvobodné bytosti, děláš to v dobrém úmyslu, a tito lidé pak hledají šéfa.

Lidé, co mění svět

Když pro ně budeme partnerem a člověkem, který je inspiruje, tak se můžou stát bytostí, která bude měnit svět.

Lidé, kteří měnili svět, nedbali na názory ostatních a dá se říci, že to byli rebelové. Téměř každý rodič by chtěl mít doma dítě, které jednou opravdu změní svět k lepšímu, díky tomu, že ukáže své přednosti a nebude se bát toho, co si o něm jiní pomyslí.

Dát dítěti svobodu neznamená, že si děti dělají, co chtějí. Znamená to, že přijmou zodpovědnost za svůj život a zároveň respektují ostatní lidi a dohody, které jsme společně udělali.

Podívejte se na video rozhovor Katky Králové s Tomášem Hajzlerem:

Jak skrze svobodnou výchovu vznikají na světě svobodné firmy

Děti a škola

Myslíte si, že se děti nerady učí? Opak je pravdou, děti milují učení. Musí k tomu však dostat svůj prostor a je třeba učení transformovat do formy hry. Vždyť už Komenský říkal škola hrou, tak proč dnes většina z nás nerada chodí do školy?

Existují už i školy, do kterých děti nemusejí docházet, když nechtějí a mají stejné rozhodovací právo jako ředitel. Také rozhodují o tom, co se tam bude učit. Více se dozvíte ve videu.

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Leave a comment

3 Comments

 1. Kaaarl

   /  24.9.2013

  To prostě není pravda. S výchovou to nemá až tak moc společného. Celý život jsem byl podivín, kterého chtěl úplně každý usměrnit. Jsem nejnezávislejší i ve smyslu způsobu nezávislosti.
  Prostě se nikomu nepodařilo změnit mojí dráhu. Vždy tam bylo moje rozhodnutí a tak to má každý.

  Pokud se rozhodne pro konformitu, je to stále jeho volba!

  Odpovědět
  • Petr, fabay.cz

   Dobrý den.

   Děkuji za váš příspěvek. O tom jestli z člověka vyroste svobodná bytost nebo ne, rozhoduje podle mě výchova, škola a okolí.

   Spousta lidí se nechá zlomit, protože v tak mladém věku se jde těžko bránit a nepřejímat názory dospělých a okolí.

   Pravda je pouze relativní pojem. Každý vnímáme svůj vesmír, a to, co fungovalo u vás, nemusí fungovat u jiných :).

   Petr

   Odpovědět
 2. Článek jsem četla, je velmi rozumný, ale to už víte, že na školní výchovu máme stejný pohled. Zrovna dnes ráno jsem potkala dvě 9 ti leté děti, kde otec toho chlapce provázel do školy svými slovy z okna svého bytu. Ani jeho kamarádka nešla do školy dobrovolně. Když děti odešly, povzdechl si ten pán a řekl: „Taková hrůza! Tak malé děti, a už svou školu tak nenávidí!“ Bohužel se s tímto fenoménem setkávám na můj vkus až příliš často. Video jsem zatím neviděla. Později Vás za něj jistě pochválím.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× devět = dvacet sedm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>