Jak začít s něčím novým

Možná jste teď ve fázi, kdy chcete zkusit něco nového, ale přijde vám to jako nadlidský úkol. Chcete si zřídit eshop, napsat ebook, pravidelně cvičit nebo natočit první rozhovor s nějakou osobností?

Připadá vám to jako obří a neřešitelný úkol, a proto jste ještě nenašli čas, kdy se do toho pustíte?

Kdybych vám teď řekl, abyste snědli slona, asi byste si zaťukali na čelo a odešli. Sníst slona je přeci nereálné. Jenže já jsem neřekl, abyste ho snědli v průběhu dneška. Kdybych vám řekl, abyste každý den snědli jedno sousto ze slona (vynechme argument, že sloni se nejedí, jde jen o příklad :)). Udělali byste to? Už to nezní tak děsivě, že?

Když jsem začal psát tento blog, měl jsem v plánu napsat i ebook a vytvořit kurz, ale nevěděl jsem, jak na to. Nikdy jsem se neučil psát dlouhé články, tak jak bych mohl napsat ebook?

O tom to ale vůbec není. Důležité je začít, nejlépe v malém, ale opravdu se pustit do akce. Všechny ostatní věci se naučíte za pochodu a je jedno, s čím začínáte.

Nedívejte se na to jako na obří projekt, prostě se pusťte do prvního kroku a vůbec neřešte ty následující. Postupně se objeví cesty, kudy se vydat dále.

Jak jsem začal před časem já

Když jsem chtěl na internetu spustit svůj první projekt, nevěděl jsem pořádně, jak na to, ani, co chci. Prošel jsem si pár blogů, a přemýšlel jsem, o čem bych třeba mohl psát tak, aby to mělo přínos pro jiné lidi. Zamyslel jsem se, co bych mohl zajímavého předat dále lidem. Založil jsem si první doménu, a pak druhou, třetí a čtvrtou. To o čem jsem si myslel, že mě bude bavit, se nakonec ukázalo jako ztráta času. Postupem času z těch projektů však vzešel jeden, který mě chytil a zůstal jsem u něj. Je to samozřejmě ten, na kterém se právě nacházíte :).

Na začátku jsem neměl tušení, jak to bude vypadat, a kde budu brát články. Neměl jsem moc zkušeností s psaním, ani žádný seznam témat, prostě jsem jen založil doménu a napsal pár prvních článků.

Začátek je možná snadnější než se může zdát.

Když chce člověk začít třeba podnikat na internetu a je jedno v jakém oboru, může si v malém otestovat, zda ho to bude bavit a zda to má potenciál. Prostě začne v malém a bez peněz třeba s blogem (blog.cz, blogger.com), či eshopem. Srandovní na tom je, že nemusíte utratit ani korunu, ale vyzkoušíte si, zda je to pro vás zajímavé.

Článek na blogu se může týkat třeba toho, co vás zrovna nejvíce trápí nebo zajímá. Každý den řešíme v hlavě tunu věcí, tak proč nějakou z nich nezkusit přenést „na papír“? Může jít o váš online zápisníček na internetu.

Začít v malém znamená začít opravdu

Když začnete v malém a bez peněz, získáte ještě jednu výhodu. Nebude totiž možné vymlouvat se na to, že nemáte peníze, čas nebo nápady. Prostě se jen pustíte do akce.

Takhle jsem začal i já. Napsal jsem prostě pár článků na svůj první blog. Nebyla v tom žádná věda.

To se netýká jen blogování nebo podnikání, ale čehokoliv. Vymezte si jen pár minut na to, s čím chcete začít. Pak se to snažte co nejčastěji praktikovat, nejlépe každý den. Po čase se z toho stane návyk, a bude to pro vás přirozené. Můžete třeba postupně navyšovat dobu nebo zátěž, kterou dané činnosti věnujete.

Start nového projektu

Pusťte se do akce teď!

Dokud lidé nezačnou a nepustí se do akce, nemohou nikdy uspět.

Chcete mít firmu na sekání trávníků? Běžte a posekejte někomu trávník! Zajímejte se o nové sekačky!

Chcete mít vlastní kavárnu? Pozvěte své známé domu a uvařte jim kafe! Zjistěte si vše o přípravě kávy.

Chcete být motivačním řečníkem a vystupovat před lidmi? Nacvičte si proslov a řekněte ho kočce nebo psovi!

Není to samozřejmě totéž, jako mít firmu, ale takto zjistíte, zda vás daná věc opravdu baví, dříve než se do ní naplno pustíte, nebo do ní dokonce vložíte peníze. Postupně projekt můžete rozvíjet, budovat a zvětšovat.

Začněte prostě nejjednodušeji, jak jen je to možné. Jak jednoduchý dokážete nový byznys udělat? Jak jednoduchý může být váš produkt? Čím jednodušeji začnete, tím lépe.

Jinak nebudete schopni začít… a v začátku se skrývá vše. Začátkem jsou tvořeny nové světy, započaty nové cesty, o kterých jste před tím neměli ani tušení. Tak s chutí do toho, tady a teď :)!

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Předchozí příspěvek
Leave a comment

9 Comments

 1. Díky za inspiraci, „rozporcovat slona“ zabírá fakt na všechny velké úkoly – seminárku, projekt v práci, blog…:)

  Odpovědět
 2. Marcela

   /  1.9.2013

  Vřelý dík, Petře, za tento článek! Zrovna v těchto dnech řeším tuto situaci. A přesně, jak říkáte, nevím kde a jak začít, jestli opustit to, čemu se teď věnuji, protože se ukázalo, že to není to pravé ořechové nebo ještě u toho zůstat. Nebo se začít (vlastně jsem tak trochu už začala) věnovat jiným činnostem. Vlastně jste mi potvrdil mé doměnky a tím dodal odvahu a energii opravdu začít. :-)

  Odpovědět
  • Petr, fabay.cz

   Díky moc za komentář. Držím palce, ať vám to vyjde! Prostě jen pomalu do toho nového. Klidně ještě zůstaňte i u toho starého, ono to časem nějak vykrystalizuje :).

   Odpovědět
 3. Všechno co píšete je sdělné a upřímně pravdivé. Je jednoduše poznat, že jste to opravdu prožil Vy sám.

  Odpovědět
 4. Pavla

   /  7.9.2013

  Dobrý den Petře,za Váš článek Vám moc děkuji také uvažuji napsat bog, ale nevěděla jsem jak začít.Váš článek mne inspiroval a tak začnu psát.jen jsem se Vás chtěla zeptat zda mohu psát více článků neboť si nejsem jistá zda bude fungovat to čím se nyní zabývám nebo napsat to nové co mne zaujalo.
  Moc Vám děkuji
  S pozdravem
  Pavla

  Odpovědět
  • Petr, fabay.cz

   Dobrý den Pavlo,

   jsem rád, že vás článek inspiroval. Bohužel nerozumím vašemu dotazu. Zkuste napsat první článek :).

   Petr

   Odpovědět
 5. Katka

   /  24.11.2013

  Děkuji Petře za článek. Usadila se mi v hlavě myšlenka vytvořit si svůj vlastní e-shop, nápad s čím – by byl, nyní sbírám všechny potřebné informace a takto povzbudivý článek je pro mě další inspirací.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět × = šedesát tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>