Svoboda nebo karabáč – Pravda o výchově dětí

 

Nechcete mít doma mamánka, feťáka, zloděje ani budižkničemu. Jenže, jak se postavit k výchově, aby z dětí vyrostly svobodné a uvědomělé osobnosti? Je lepší děti usměrňovat s bičem nebo jim nechat absolutní svobodu? O tom, jak se k rozvoji dětí postavit, jsem si povídal s odbornicí na výchovu Katkou Královou.

Katka se kolem dětí točí už 15 let, ale mě zajímal hlavně její poslední projekt. Co je to ta její NEVÝCHOVA, a jak to funguje v praxi. Přišlo mi totiž zvláštní děti nevychovávat, protože pak by přece neměly žádné vychování :). Všechno je ale nakonec trochu jinak. Více se dozvíte v následujícím rozhovoru :).

 

Ahoj Katko.

Co je to vlastně ta Nevýchova?

Zní to lehce provokativně, viď? Co to jako znamená „nevychovávat“? Že Ty svoje miláčky máme nechat růst jako dříví v lese? Ne, nebojte, nic takového. Je to ucelený „výchovný“ koncept, který pomáhá rodičům a dětem, aby se navzájem respektovali, aby se spolu měli dobře, aby byli sami sebou.

Kdybych to shrnula jednou větou, pomáháme, aby měli výchovu jako hru. A to vůbec neznamená, že si musí do bezvědomí plácat bábovky, nebo hrát na babu, nebo něco podobného. Znamená to, že si postavíme svůj rodinný prostor na takové otevřenosti, vzájemném domlouvání a respektování potřeb druhého, že to bude tak lehké, jasné a zábavné, jako hra. Z mých zkušeností vím, že to jde. A není to výjimečné ani obtížné.

Nevýchova totiž vychází z myšlenky, že dítě je můj partner, že není o nic horší než já. Proto k němu nemusím přistupovat jako policajt, nebo učitel. Stačí společně s ním vybudovat bezpečný prostor, ve kterém se učí o světě, vztazích a tak. Přes to všechno, co jsme o dětech a jejich výchově kdy slyšeli, ono nic nepotřebuje. Všechno má. A co nemá, o to si řekne. Dítě je totiž skvělé už teď.

Schválně, sledovali jste ho někdy, jak se učí? Je jako houba, nasaje všechno, co je kolem něj. S touhle jeho schopností si přece nemůžeme myslet, že je na nás, abychom ho všechno naučili, že ne?

 

Můžeš nám něco říct o sobě. Čím si se zabývala, než ses vrhla na Nevýchovu?

Já jsem toho prošla spoustu. Už jsem se začínala trochu bát, že u ničeho nevydržím, že nemám vyhraněné zájmy. O to víc mě teď těší, že když se dívám zpátky, vidím jasně, že to mělo smysl. V každém svém zaměstnání jsem se připravovala na Nevýchovu, na to, co teď dělám s takovou láskou a nasazením.

Ale abych Ti odpověděla. Byla jsem paní učitelka a hledala jsem svobodný přístup k dětem. Byla jsem sociální pracovnice a našla jsem nesouzení a úctu ke všem lidem. Byla jsem redaktorka a poslouchala jsem příběhy druhých. Chodila jsem za lidmi, kteří umírali a viděla jsem odevzdání a hluboký smysl v jejich očích. Trávila jsem desítky, stovky, tisíce hodin s dětmi a postupně si uvědomovala, jak důležité je jim nepřekážet a důvěřovat. Mám štěstí, že trávím čas s dětmi mého muže a učím se, že být paní dokonalá není k ničemu, že je mnohem lepší být autentická a přirozená Káča.

Celou dobu, celou moji pracovní historii jsem hledala ten svůj diamant. Co je to moje jedinečné, co mě bude naplňovat a pro co budu „dýchat“. A moji kamarádi mi říkali: „Káčo, běž už to konečně dělat s těma dětma.“ Jenže já jsem nevěděla, co myslí. Dělala jsem to tak samozřejmě a myslela jsem, že se s dětmi každý dohodne. Vždyť jsou přece tak skvělé a je tak zajímavé nechat se strhnout do jejich světa. A pak jsem zjistila, že možná ne a tam začala Nevýchova. Jsou to moje žité zkušenosti s dětmi. Těší mě, že se ukázalo, že jsou přínosné i druhým.

banner

V čem se Nevýchova odlišuje od běžné výchovy?

No, to strašně záleží na tom, co je pro mě běžná výchova. Pro někoho v ničem, pro někoho ve všem. Asi bych doporučovala podívat se na naše stránky a videa.

Asi to nejdůležitější je, že Nevýchova se nesnaží vychovávat poslušné dítě. Věříme mu, že je moudré a samo si dojde k tomu, co mu dává smysl.

Kdyby měla vyjmenovat 5 nejdůležitějších principů Nevýchovy, které by to byly?

Kdybych měla pojmenovat 5 principů, poslala bych čtenáře na naše stránky :-) Máme o tom natočené celé video. A myslím, že je to tam dobře vysvětlené. Taky je to video, které dostanete, když nám svěříte svůj mail.

Ale abych úplně neutekla od odpovědi. Vycházíme z myšlenek, že dítě je přirozeně moudré, že nic nepotřebuje, že v sobě všechno má. Že to, co tedy můžeme jako rodiče dělat je ho milovat, inspirovat vlastním životem, důvěřovat mu, že ví, co je pro něj dobré, nepřekážet mu a společně si to spolu užívat, mít se spolu dobře. Věříme, že výchova může být hra, zábava, dobrodružství.  A že není potřeba říkat dítěti, jak je tohle špatné a nemorální, protože vždycky jde o náš pohled na svět. Stačí jen říct: „Já to mám takhle.“ A v neposlední řadě z celého srdce věříme, že dítě je na sto procent náš partner.

Je to jen takový výtah. Měla bych lepší pocit, kdyby se čtenáři podívali na stránky. Aby nedocházelo k nedorozuměním, aby si mohli o věcech přemýšlet s ucelenějšími informacemi.

Proč se tyto principy objevují až nyní ve 21. století? Proč už takto děti ne“nevychováváme“ dávno?

To je krásná otázka. Ono to tak totiž vůbec není. Když teď na chvíli pominu přírodní národy, kde tyhle principy fungují běžně, tak první svobodná škola Summerhill vznikla myslím v roce 1921. Chápete to? V roce 1921, kdy do některých škol ještě chodili kluci a holky zvlášť, byla v Británii svobodná škola, kde děti nemusely do výuky, kde byly stoprocentně respektovány. Výsledky Summerhillu stojí za pozornost. Zvlášť s dětmi, které přišly s výchovnými problémy uměli spoluzpůsobit zázraky.

Ale musím se přiznat, že jsem taky mnohokrát přemýšlela nad tím, proč je takových myšlenek, principů, přístupů tak málo.

Myslím, že se jednak těžko vystupuje ze zajetých kolejí a že jsme prostě zvyklí nějak vychovávat. Dává nám to  jakš takš smysl a nezamyslíme se tak hluboce, abychom zkoumali důsledky svých přístupů. Je to přece jasný, ne? Když nechci aby dítě něco dělalo, zakážu to. Proč bych se měla domlouvat, zákaz funguje! Jenže jak se u toho cítíte, když je Vám šest, deset, třináct?

No a pak myslím, že se spousta rodičů bojí. Roky v něčem žili, nějak byli vychovaní, nějak vychovávali. Vyrostly tak přece generace lidí. A já to teď mám úplně překopat? A kde mám důkaz, že to nebude ještě horší? Co když mi to dítě úplně přeroste přes hlavu? Ublížím mu? Pod tímhle tlakem a tlakem společnosti je těžké říct: „Ne, jdeme do toho, zkusíme to poslouchat jenom náš pocit.“ Jednoduše je to příliš jiné, zdá se to být ohrožující. Ale ve skutečnosti je to úplně opačně.

Proto my v Nevýchově věnujeme velkou část energie a času, abychom pojmenovávali skutečné důsledky výchovných přístupů. Řešíme to s dětmi, s rodiči, mezi dospěláky, znovuprožíváme pocity dítěte. Nutno dodat, že ta zjištění jsou někdy převratná.

banner

Co Nevýchova přinese rodičům a co dětem?

Zkusím to maximálně zobecnit, protože každému to určitě přinese něco jedinečného, pro něj důležitého. Nevýchova pomáhá rodičům odhodit těžký a unavný batoh „musů, mělibychomů, nesmů, pseudozodpovědností“. Oběma pomůže komunikovat a tak předcházet problémům. Pomůže vytvořit svobodné prostředí, kde dítě i rodič může růst, být sám sebou, radovat se. Uvolníte se, uvědomíte si, že jste prima rodič. Položíte se do svého rodičovství a najdete si svoji polohu. A dítě? Udělá na druhé straně to samé. Uvolní se, bude samo sebou, udrží si sebevědomí. Určitě bychom  ale přišli i na spoustu dalšího.

Myslíš si, že je Nevýchova univerzálním návodem pro všechny rodiče, nebo si z ní spíše každý odnese něco pro svůj život?

Víš, já bych si vsadila na to, že univerzální návody nejsou. Jediný univerzální návod je: „Nehledejte univerzální návody.“ :-) Mít na všechno postupy je dost ošemetná věc. Stane se něco, co postup nepředpokládá a jsme v háji. Nevýchovné postupy jsou jen podpora. Něco, co může pomoci najít společnou dohodu.

Přece každý z nás je jiný. Každý potřebuje něco jiného. A my rodiče učíme: „Mámo, táto, není nic, co by bylo špatně nebo dobře. Záleží jenom na tom, jestli to vyhovuje vám všem. Jestli jste doma spokojení a Vaše dítě rozkvétá.“ A pak se totiž stane kouzelná věc. Rodiče pochopí, že nepotřebují odborníky a rady zvenku. A téma výchovy pro ně přestane být tématem. Najednou ví, že oni jsou nejlepšími rodiči pro svoje dítě. Protože se s ním na všem domluví.

Ale myslím, že principy, které Nevýchova učí, o kterých mluvíme a které stojí v pozadí, jsou univerzální. Jsou jednoduché, přirozené, respektující.

Dejme tomu, že jsem rodič a zaujalo mě to. Jak se můžu do projektu zapojit, a co pro to musím udělat?

Pak Tě milý rodiči s radostí vítám. Možnosti máme teď tři.

Máme živý kurz Nevýchovy, který proběhl nedávno a v důsledku těhotenství druhé lektorky Haničky proběhne další až v únoru. Je to parádní věc. Intenzivní. Je třeba být nastavený k tomu, že chci skutečně změnit to, co mi nevyhovuje.

Další možnost je online Klub Nevýchovy, což je online prostředí, kde se potkávají rodiče, kteří si chtějí výchovu s dětmi užívat, mít se spolu dobře. Jsou tam každý měsíc tréninková videa, úkoly, tipy a triky, příběhy, fórum a setkávání rodičů.

No a třetí je online kurz. Který startuje 26.11. a který řeší 5 největších problémů, které nás trápí s dětmi. Je na pět týdnů a najdete v něm obrovské množství informací, emocí, inspirace. Chystali jsme ho společně s rodiči, aby přinesl co největší zisk. Jsem na něj hrozně hrdá a těším se na spuštění.

No a to, co je třeba udělat je na našich stránkách zadat mailíka a my Vám pošleme jednak výuková videa zdarma, abyste věděli, že tohle je to, co chci. A pak nabídku na klub a kurz. A nebo Vám každý měsíc zdarma pošleme video s problémem, který píšete, že Vás trápí. Můžete si vybrat.

Mám obrovskou radost, jak nám ta vesnička Nevýchovných rodičů pomalu roste v město. Těší mě, jak rodiče píšou, že se jejich dítě mění, jak se mění jejich domov. Jedna maminka mi psala, že se její synek dívá na videa s ní a kývá u toho. To je ta nejlepší reference. Tak moc děkuji za všechny reakce, podněty a nápady.

Já děkuji tobě Katko za rozhovor a za to, co děláš, protože mi to dává obrovský smysl. Měj se krásně.

Petr

banner

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Leave a comment

1 Comment

  1. Výchova nevýchovou – koupit či nekoupit? | Fabay.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět × osm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>