Jsme otroky svých návyků?

NávykyPředstavte si, že jste zrovna došli na přechod, kde je semafor. Svítí na něm červená, ale široko daleko nejede žádné auto. Co uděláte? Čekáte na zelenou? Proč?

Jednou mi někdo povídal, že takhle stál v zahraničí a samotní policisté ho nabádali, aby přešel na červenou, že nic nejede. U nás máme prostě zafixováno: červená – stůj, bez ohledu na to, jestli něco jede nebo ne. Podle mě to trochu popírá „zdravý rozum“. Proč stát na červenou, když mohu bezpečně přejít. Jde o strach z předpisů, z policie, nebo jde o pouhý zafixovaný návyk?

Je spousta věcí, které děláme automaticky, aniž bychom o nich hluboce uvažovali. Tvoří je naše návyky a zkušenosti z minulosti. Mnohdy nedávají vůbec smysl. Děláme je, protože jsme tak zvyklí. Nikdy nad nimi hluboce nepřemýšlíme.

Pokud bychom vymazali naší celou minulost, chovali bychom se v takových situacích spíše instinktivně. Tím, že zkusíme běžné věci dělat opakovaně jinak, osvojíme si nový návyk. Přestaneme běhat v kolečku pro morče, a začneme nad věcmi opravdu uvažovat. Proč děláme to, co děláme? Má to opravdu smysl?

Můžeme tak pracovat a přemýšlet o věcech, které nám v našem „zaběhlém“ životě nedávají smysl a pokusit se je změnit.

Jenže jít s proudem je jednodušší a pohodlnější

Neodlišovat se od ostatních a běžet v zaběhlých kolejích je mnohem jednodušší než si osvojovat nové věci. Musí se totiž o tom více přemýšlet a mozek se trochu vzpírá novým myšlenkám a dovednostem. Je pro něj taky pohodlnější nic moc neřešit. Naše staré programy nechtějí být vymazány, a tak se brání nahrazením novými.

Jak osvojit návyk

Jedinou cestou, jak si osvojit jakýkoliv návyk je dlouhodobé opakování dané činnosti.

K osvojení návyku někdy vede dlouhá cesta a je třeba se mu věnovat třeba  i několik měsíců (samozřejmě u malých návyků stačí kratší doba). Záleží na tom, o jaký návyk se jedná. Každý jsme jiný, a to co by někdo zvládl za čtrnáct dní, může někomu dalšímu trvat půl roku.

Důležité je začít a vytrvat.

Nedělejte více návyků najednou. Stačí jeden, maximálně dva. Pokud byste jich dělali více, je větší pravděpodobnost, že neuspějete.

Věnujte se návyku, tak dlouho, jak uznáte za vhodné. Nedávejte si pevné datum ke konečnému osvojení návyku. Dopředu se nedá odhadnout, jak dlouho vám samotné osvojení zabere. Osvojení návyku poznáte tak, že danou činost budete dělat několik dní po sobě bez žádného většího úsilí a tlačení na pilu. Stane se to vaší přirozeností.

Když vám to nevyjde a selžete předčasně, nevzdávejte to a zkuste to znovu. Při opakovaném pokusu osvojování je již větší pravděpodobnost, že uspějete.

Podívejte se na Nestereo výlety z komfortní zóny :).

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Další příspěvek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět × = sedmdesát dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>