Jste štědří slovem?

Slovo štědrost je u nás spojováno převážně s penězi nebo hmotnými předměty. Přitom štědří můžeme být i slovem nebo fyzickou pomocí.

Štědrost může být i popřání hezkého dne cizímu člověku nebo zvednutí tašky do tramvaje.

Za poslední dva roky jsem si zvykl říkat prodavačům, u kterých zrovna něco kupuji kromě slovíčka „Děkuji“ také slovní spojení „Ať se vám daří“ nebo „Mějte se krásně“ a podobné. Ze začátku mi to přišlo trochu divné, ale po čase jsem si zvykl a nyní už to říkám automaticky.

Dělám to, protože si myslím, že to ty danou osobu velice potěší a podle jejich reakcí je tomu opravdu tak. Nezřídka kdy jsou velice překvapení.

Nejzajímavější na tom je, že když to řeknete, tak se vám na 90% podívají přímo do očí. To za normálních okolností nedělají. Možná je to tím, že si taková slova říkáme pouze se známými a příbuznými, a tak chtějí zjistit, zda nejsme někdo, koho znají. Nebo jim to prostě přijde zvláštní od cizích lidí. Upřímně věřím tomu, že to každého člověka, kterému to řeknu, potěší :).

O víkendu jsem to řekl v IKEE nějakým dámám, se kterými jsme sdíleli stůl. Vypadaly opravdu hodně překvapeně, ale přání opětovaly. Takže to bylo pravděpodobně v pořádku. Opravdu se nesnažím přivádět lidi do rozpaků, ale přijde mi, že je to prostě fajn.

A co vy, „hřešíte“ pozitivně slovem či skutkem na cizí lidi? Snažíte se tento svět dělat ještě hezčí než je? Nebo dokonce děláte větší „slovní výpady“ než já :)?

Budu rád za jakýkoliv názor.

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Předchozí příspěvek
Leave a comment

1 Comment

  1. Roman

     /  12.2.2013

    Mám s tím podobné zkušenosti – sice bývám na druhé straně pultu, ale někdy úsměv dokáže rozmrazit i hodně mrzutého zákazníka.

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna × dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>