Kdo chce zabít autopilota

Ráno vstanu, běžím do koupelny. Vyčůrat, vyčistit zuby, opláchnout. V kuchyni něco strčím do pusy, nejlépe něco jedlého. V ložnici na sebe naházím oblečení, nejlépe to svoje nikoliv partnerovo a vystřelím ze dveří. Běžím na tramvaj, snad jí stihnu, stihl jsem. Ale pozor, tramvaj má jiné číslo a jede jinam, než chci…

Možná se podobný příběh odehrává i u vás. Ráno přijedete do práce, a už si ani nevzpomenete, co jste všechno před tím dělali, než jste se tam dostali. Jakoby jste to ani neřídili vy.

A opravdu je tomu tak. Náš život je řízen spoustou návyků a automaticky prováděných činností. Stává se z toho rutinní záležitost, protože se to každý den opakuje, a to často i ve stejném pořadí.

Je vlastně jedno, jestli řídíme auto, myjeme nádobí nebo sekáme zahradu. Pokud jde o činnost, která je nám dobře známá, náš mozek často vypne a přenechává činnost výhradně na autopilota.

Proč o tom vlastně píšu?

Myslím si, že to není v pořádku, protože se tím připravujeme v životě o hodně věcí.

Přicházíme tím o krásu našeho bytí, o kreativitu. Když děláme věci ve stresu (časovém presu), možná si tím i zkracujeme život a koledujeme si o zdravotní problémy.

U věcí prováděných na autopilota je také větší pravděpodobnost, že dojde k úrazu. Já bych autopilota přirovnal k malému mikrospánku, kdy něco děláme, ale jen napůl.

 

Jak to změnit

Pokud chcete používat autopilota co nejméně, zkuste využít některou z následujících rad:

Zastavit se

O věcech nepřemýšlíme, protože na to často není čas. Zkuste se zastavit a chvíli vůbec nic nedělat. Poté můžete vše dělat s větším rozmyslem.

Dělat věci jinak

Zkuste dělat věci jiným způsobem. Do práce jděte jinudy, zuby si čistěte druhou rukou a garantuji vám, že autopilot nedostane svou šanci.

Nechávat si na činnosti více času

Když víte, že vám běžné nějaká činnost zabere hodinu času. Vymezte si na ní hodinu a půl. Nebudete jí muset dělat ve spěchu a můžete jí dělat více soustředěně.

Dělat věci vědomě

Snažte se do každé činnosti, kterou děláte dát to nejlepší, co umíte. Přemýšlejte nad každým krokem a užívejte si ho.

Po vzoru čtvrté dohody: Dělejte vše, jak nejlépe dovedete.

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Předchozí příspěvek
Další příspěvek
Leave a comment

1 Comment

 1. iveta

   /  1.5.2013

  Napadlo ma, že všetky tieto (ne)vedomo programované záležitosti a rutiny života ma už pár mikro spánkových rokov odvádzajú od vecí, ktoré by vskutku naplnili život vášňou.

  Všetko to, čo sa tu jednoducho rozviedlo, akoby mi vypadlo z najzaššej miestnosti mojej schránky.

  Ako si veci spríjemniť, ako ich zjednodušiť, skrátiť nutnú dobu záujmu pre ne, ako si nevypresovať deň

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři × = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>