Kam až můžeme s časem zajít?

K napsání tohoto článku mě přiměl nedávný posun času, který mi nikdy nedával moc smysl. 


Původně byl prý tento systém zaveden z důvodu úspory energie, ale dnes již podle mého názoru nemá žádné opodstatnění. Druhou funkcí mělo být vyvážení dne a noci. Já jsem přesvědčený, že funguje spíše ze setrvačnosti. Prostě si lidi už nějak zvykli a nikdo se tedy zrušením posunů nezabývá. Hodně lidem bohužel posuny dělají potíže a mají rozhozený „systém“.

Já jsem si to nikdy nepřipouštěl, ale i na sobě pociťuji, že ta změna mě ovlivňuje. Důvod je jednoduchý, přijali jsme čas jako něco, co je mnohem důležitější než naše biologické hodiny.

My lidi si totiž umíme všechno zkomplikovat, a tak jsme vzali čas a rozsekali jsme ho na malinké části, abychom to všechno mohli krásně měřit. Jenže z něčeho, co kdysi vzniklo jako dobrý úmysl, se časem stala posedlost, a my jsme v této pasti lapeni.

Na ráno si nařizujeme budíka, protože kdybychom se vzbudili přirozeně, tak bychom možná nebyli v práci VČAS. Věci si dopředu plánujeme a organizujeme, aby nám šly hezky za sebou a navazovaly. Ale běda jestli nám do toho něco vleze, to se pak rozzuříme, protože už tam máme v plánu něco jiného.
Případně, když si dáme s někým sraz v šest a on přijde o deset minut později, tak mu to vyčteme, protože jsme na něj museli čekat a byli jsme tam pouze sami se sebou, a to nám často nahání strach.

Všimli jste si, jak se doba neuvěřitelně zrychlila? Dá se to pozorovat i během pár posledních let. To, co dělali v práci dříve dva lidi, teď musí zvládnout jeden, protože bylo to snižování stavů. Když se ráno rozhlídnete na zastávce, tak vidíte lidi pobíhat a dobíhat metra, tramvaje, autobusy. V supermarketu lidi kroutí očima a sledují hodinky (přestože jdou z práce, nikoliv do ní), když si někdo před nimi zapomene zvážit zeleninu a „zdržuje je“.

Jak z toho ven? 

Zkusme se budit přirozeně a nelpět tolik na přesném čase. Začněme opravdu naslouchat svému tělu a jeho potřebám místo toho, abychom plnili pořád potřeby někoho jiného.

Bojíme se čekání a zpomalení, ale co když je to klíč ke spokojenějšímu životu?

Jen dodám ještě, kdy se mění čas, když už jsem o tom začal :).

V České republice se beze změn mění čas od roku 1979. Ke změně dochází o víkendu, a to vždy poslední neděli v březnu či říjnu brzy ráno. V březnu se posouvají hodinky dopředu a v říjnu dozadu. To znamená, že v březnu stáváme o hodinu dříve a v říjnu si přispíme.

Jak se budou měnit hodinky a kdy přesně se můžete podívat v tomto rozpise:

2013

Změna zimního času na letní: Ne: 31. Březen 2013, 2:00 -> 3:00

Změna letního času na zimní: Ne: 27. Říjen 2013, 3:00 -> 2:00

2014

Změna zimního času na letní: Ne: 30. Březen 2014, 2:00 -> 3:00

Změna letního času na zimní: Ne: 26. Říjen 2014, 3:00 -> 2:00

2015

Změna zimního času na letní: Ne: 29. Březen 2015, 2:00 -> 3:00

Změna letního času na zimní: Ne: 25. Říjen 2015, 3:00 -> 2:00

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Další příspěvek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× šest = osmnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>