Naučili jsme se nedělat chyby

Určitě všichni kdo budou číst tento článek, prošli v nějaké fázi českým vzdělávacím systémem. Do školního systému (klícky) jsme naskočili zhruba, když nám bylo šest. Všichni jsme byli ještě velice mladí a tvární. Bohužel jsme neuměli ještě rozeznávat, co je správné a špatné pro nás samotné. Brali jsme všechno, co nám kdo řekl, jako fakt, který byl nezpochybnitelný.

Proč bychom také zpochybňovali to, co řekla naše paní učitelka třídní, když to byla pro nás autorita o pěkných pár hlav vyšší. Paní (dříve i souška) učitelka nám vysvětlila, že ve škole už si nehrajeme, ale že se učíme. Budeme taky sem tam (nebo tam sem) psát písemky či testy a za ně obdržíme známky.

Když bychom se soušky zeptali, co je cílem takové písemky, tak jejím „nejhlavnějším“ cílem je napsat jí co nejlépe. Pokud by se nám to nepovedlo, a v písemce by byla nějaká chyba, znamenalo by to pro nás horší známku. Čím více chyb, tím horší známka. A to by se nelíbilo naší mamince ani tatínkovi, takže jsme se vždy snažili, mít písemku pokud možno bez chyby či s jejich co nejmenším počtem.

 

Od té doby se to s námi trochu veze. Pochopili jsme totiž, že dělat chyby je něco špatného, něco čemu bychom se měli za každou cenu snažit vyhnout. To je jeden z největších mýtu, které nám škola dala.

Přeneslo se to s námi i do zaměstnání, kde za každou chybu dostaneme často vyčiněno, případně nám dokonce hrozí postih.

“Největší chyba, kterou v životě můžete udělat, je mít pořád strach, že nějakou uděláte.“ 

Elbert Hubbard

 

Přitom dělání chyb je přirozeným procesem na cestě k růstu.

Jak bychom se v životě mohli někam posouvat, kdybychom se u všeho báli, že uděláme chybu? Často je náš strach tak velký, že raději danou činnost neděláme, abychom se případným chybám předem vyhnuli. Všichni děláme chyby, a ti nejlepší z nejlepších dělají chyby, sportovci, podnikatelé, herci.

Ti nejlepší se jich nebojí, ale vítají je jako možnost, jak se naučit něco nového J.

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Předchozí příspěvek
Leave a comment

1 Comment

  1. Souhlasím s Vámi. Další příklad našeho nešťastného školství.

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět × sedm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>