Není práce? Vytvoř si vlastní

dreamjon

V posledních pár týdnech jsem si všiml, že noviny opět hojně píší o tom, že nezaměstnanost stoupla a překonává historická maxima.

Nechci být v tomto směru skeptikem, ale domnívám se, že s nabídkou pracovních míst to bude v dlouhodobém horizontu jen horší. Vše se postupně automatizuje a celé provozy a firmy se přesouvají za levnější pracovní silou, které ani my nemůžeme konkurovat.

Zdroje obrázku: 
http://pixabay.com/en/relaxed-office-office-job-148083/
http://panic-tape.deviantart.com/art/A-Path-to-Nowhere-55051650

A dá se to pochopit. Nejvyšší náklady provozu firem jsou mzdy zaměstnanců, a když může podnik jinde se zachováním výkonu ušetřit na mzdách, logicky se přesune.

Ubývají zejména pracovní místa, která se dají snadno nahradit.

Jste připraveni na tyto změny?

Bývalo běžné, že jsme byli v jednom zaměstnání 15-20 a třeba klidně i 30 let. Za totality to nebylo nic neobvyklého, naopak to byl jakýsi běžný standard.  Dnes v době masového rozvoje moderních technologií se vše mění a transformuje mnohem rychleji.

  • Mnoho profesí zaniká, protože po nich již není poptávka.
  • Některé provozy a pracovní místa jsou nahrazeny stroji či sofistikovanými internetovými programy.
  • Jiné provozy jsou ve velkém přesouvány za levnější pracovní silou zejména do východní Asie.

Některé pracovní pozice a firmy úplně vymizí

Dočetl jsem se, že za 30-40 let zmizí polovina pracovních pozic, které tu máme nyní. Vytratí se díky jednomu z výše zmíněných důvodů.

To, že někde budete pracovat 20 let, bude pasé stejně jako kalhoty do zvonu. Měli bychom se všichni na tyto změny připravit a nebát se jich. „Přežijí“ totiž pouze ti, kteří se ve změněných podmínkách dokáží přizpůsobit.

Buď se přizpůsobíš, nebo končíš

Přibližně před dvěma lety jsem četl o stížnosti majitele videopůjčovny, že videokazety se už neprodávají a klesá i prodej DVD. Stěžoval si na to, že jsou málo trestaní nelegální stahovači.

To je typický příklad člověka, který místo, aby se změněným podmínkám přizpůsobil, tak uvízl v těch původních a nabízí videokazety lidem, kteří chtějí BluRay.

Nestaňte se člověkem, který se snaží udržet krámek s videokazetami, když naproti je obří prodejna BluRay.

Sledujte moderní trendy, a snažte se jít opravdu s dobou. Nestěžujte si na to, že neumíte pořádně s počítačem nebo anglicky a raději se to doučte, protože dnes ještě možná práci seženete, ale za 10 let možná ne. To samé platí i o podnikání. Podnikatel, který se neumí přizpůsobovat a jít s dobou zákonitě zanikne. Kdo dneska hledá kováře, ševce nebo mlynáře? Možná existují, ale kolik jich je…?

Zapomeňte na školu

Jak se vše rychle mění, nedá se spoléhat na školní vzdělání. Většina studentů už po maturitě nebo promoci nenajde ve svém oboru žádné uplatnění. Staňte se celoživotním studentem a hledejte cesty, kde najdete uplatnění. Zároveň hledejte to, co vás zajímá, baví a přitahuje, protože tam je vaše místo.

Trendy

Z Dánska a Belgie na Haiti

Dvě firmy zabývající se výrobou tabletů na systému Android přesunuly svou výrobu na Haiti. Důvod je celkem jednoznačný. Haiti je jedna z nejchudších zemí, a z toho vyplývá, že je tam nejlevnější pracovní síla.

Z Prahy do Chrudimi

Český Vodafone přesunul většinu svých oddělení z Prahy do Chrudimi, aby ušetřil náklady na mzdy.

Foxconn – místo lidí stroje

Podle zakladatele firmy působící i v česku by mělo do konce roku 2014 v továrnách Foxconnu v Číně přibýt milion strojů, které postupně nahradí lidi. Jeden takový robot přijde zhruba na tři roční platy jednoho zaměstnance. Když si však uvědomíme, že nepotřebuje pauzy na oběd, dovolené a může pracovat 24 hodin denně, je jasné proč po nich firma sahá. Je za tím opět úspora nákladů a zvýšení produktivity firmy.

Pracovní pozice, které spočívají v ruční opakované rutinní činnosti, budou nahrazovány jako první, ale u nich se to nezastaví. Tam, kde nebude potřeba kreativní uvažování vyžadující zejména pravou hemisféru, přijdou stroje nebo levná méně kvalifikovaná pracovní síla v zahraničí.

Otočte kormidlo

Jakmile ucítíte, že se trendy mění nebo brzy budou, je čas napnout plachty a otočit kormidlem, protože jinak se může stát, že brzy narazíte na útes. Doba se opravdu velmi zrychlila, a na nahraditelná místa si brousí zuby miliony obyvatel Číny, Indie či jiných rozvojových zemí.

Časy, kdy jste se něco naučili ve škole, a při troše praxe jste to pak aplikovali desítky let ve své práci jsou již za námi. Pracovní pozice rychle mizí a vznikají nové, které tu ještě za vašich studií ani nebyly. Pokud se nedokážete přizpůsobit, je možné, že v budoucnu žádnou práci nenajdete.

To jestli člověk najde práci, už nebude záviset na jeho vzdělání nebo zkušenostech, ale ochotě se přizpůsobit, vzdělávat, přestěhovat či využívat moderních technologií.

Pokud jste zaměstnáni a děláte činnost, která by mohla být nahrazena stroji nebo levnou pracovní silou, měli byste začít přemýšlet nad tím, co vás baví a kam vás to opravdu táhne. Pokud si vytvoříte vlastní kreativní povolání, nebude snadné, aby vás o něj někdo připravil.

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Předchozí příspěvek
Leave a comment

1 Comment

  1. Velmi pěkný článek, který dle mého názoru vystihuje dvě věci: 1) nespoléhat se na školní vzdělávání, které myslím s dobou trošku pokulhává, a věnovat se celoživotnímu vzdělávání 2) nebát se podnikat. Podnikání je pro všechny, kdo chtějí něco dokázat a být úspěšnými. Základem úspěchu je dobře se na podnikání připravit (vzdělat se v tomto oboru, třeba s využitím knih či audioknih) a mít kreativní nápad. A pak jen se zapálením vést svoji firmu. A třeba to vyjde, ne?

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva × = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>