Od krachujícího hostingu k největšímu fóru v Africe

V dnešním okénku úspěšných lidí se pro inspiraci vydáme do Afriky. Vím, že často někteří lidé poukazují, že většina lidí, kteří zbohatli, pocházejí z USA nebo z anglicky mluvících trhů. Je to tak, většina miliardářů je z USA, ale abyste zbohatli, nemusíte působit jen na americkém trhu.

Oluwaseun Osewa, Nigérie

Nigerijec  Oluwaseun Osewa založil v březnu 2005 diskuzní forum Nairaland, které ke dnešnímu dni čítá přes milion registrovaných uživatelů a je nejpopulárnější stránkou v celé Nigérii.

Dokonce přeskočilo v návštěvnosti i Wikipedii. Své příjmy stránka získává prostřednictvím reklamy.

Začátky

Nebyl to však jeho první podnikatelský počin. O dva roky dříve se pokusil rozjet hostingovou firmu, po třech měsících měl pouze jediného zákazníka, a tak to zabalil.

Po tomto neúspěchu se začal zajímat o diskuzní fóra, kde není potřeba velký počáteční kapitál a obsah tvoří sami uživatelé. Koncem listopadu 2003 vytvořil forum MobileNigeria. Po čase si však všiml, že více než o mobilní technologie se lidé zajímají o jiné diskuze – romantika či vtipy.

Změna kurzu

Rozhodl se proto, že založí všeobecné fórum Nairaland. Než ho spustil, pracoval na stránce asi dva týdny.

Ucítil šanci, že velká diskuzní stránka by mohla přilákat dostatek inzerentů a vydělat si víc než pouze na svůj provoz.

Růst

Jakmile bylo forum spuštěno, nastartoval jeho raketový růst v počtu návštěvníků i registrovaných členů. První měsíc přibývalo asi 30 registrovaných návštěvníků denně.

Sekce, kde se diskutovalo o práci se stala tak populární, že si někteří Nigerijci mysleli, že jde o portál nabízející práci.

Osewa dodává: „Vzpomínám si na den, kdy jsem si uvědomil, že už nemohu reagovat na každý příspěvek ve fóru, a po pár dnech jsem už neznal ani každé nově založené vlákno. 

Rychlý růst přinesl i svá negativa v podobě spammerů. Na jeden jsem fórum uzamkl během státního svátku, protože jsem již sám nemohl držet krok s spammery. Každý den  jsem trávil několik hodin mazáním spamu a byl jsem opravdu unavený. Uvědomil jsem si, že takhle to dál nejde, a oslovil jsem několik stálých členů s tím, zda by nechtěli vybrané diskuze moderovat. Díky tomu se nám povedlo z fóra vymýtit většinu spamu.“

Bohužel po čase ani moderátoři nestačili, a tak přišly na řadu technické pomůcky v podobě CAPTCHA a dalších, bez kterých se dnes neobejde prakticky žádná stránka.

Nyní se do fóra registruje asi 1000 nových uživatelů denně a uživí přibližně 40 zaměstnanců. Jeho růst samozřejmě nebyl bezproblémový, ale díky překonání všech překážek vybudoval Oluwaseun Osewa největší diskuzní fórum v Africe.

 

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Další příspěvek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× tři = devět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>