Pěstujte své přednosti

Většinu z nás ve škole učili, abychom své slabé stránky pilovali s tím, že se to samo nějak poddá. Opravdu je tomu tak? Možná ano. Poddá, ale za jakou cenu.

Klokan rád skáče. Má k tomu předpoklady a nikdy ho nenapadlo, že by se mohl plazit. Nikdo mu nikdy neříkal: „Pracuj na svém plazení, jednou se ti to bude hodit.“ Had to má naopak. Nikdo ho nenutí skákat, a proč taky. Lidský druh si to, ale rád komplikuje, a tak se snaží prorazit hlavou zeď.

Pilování našich slabých stránek, tak aby přestali být slabinami, trvá až moc dlouho. Snaha odstranit naše slabiny a nedostatky byla vždy základním stavebním kamenem naší výchovy už od útlého věku. Bohužel nás to udělá akorát nešťastnými. Mnohem lepší je zaměřit se na své silné přednosti. Vylepšování našich kladů je totiž mnohem zábavnější a zlepšování se v něčem co nám jde, trvá i kratší dobu. Pokud vynechám extrémy.

Sám moc nerozumím tomu, proč se třeba ve firmách na pohovoru ptají na slabé stránky člověka. Nejdůležitější jsou snad klady člověka, a co může firmě přinést. Je to tak trochu hon na čarodějnice. Kdo se nachytá a řekne svou „nevhodnou“ slabou stránku. Všichni je máme a určitě se není třeba za ně stydět. Každý v něčem vynikáme a zároveň nám něco jiného nejde. Je to proto, že máme odlišné povahy a předpoklady.

Vždyť nemusíme dobře umět všechno na světě. Myslíte si, že Steve Jobs nebo Henry Ford neměli své „mouchy“? Jasně, že měli i své slabé stránky, ale zároveň také měli lidi, kteří pracovali na věcech, kterým oni sami nerozuměli nebo se jimi nezabývali.

Nejsnazší způsob jak překonat své slabé stránky je najít někoho, komu daná činnost vyhovuje. Vzájemně se doplníte a nemusíte slabiny řešit. Další možností je vůbec danou činnost nedělat a slabým stránkám se obloukem vyhnout.

Pokud však ani jedna z výše zmíněných možností není schůdná, nezbývá než se danou věc pokusit dopilovat….

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět × = třicet šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>