Pravé učení začíná až ve chvíli, kdy opustíme školu.

Naší častou domněnkou je, že se školou jakékoliv vzdělání končí. To pravé učení však začíná až s příchodem „školy života“. Vezměte si, kolik informací ze školy jste použili ve svém prvním a druhém zaměstnání.

Málokdo z nás pracuje ve svém oboru, a často se učíme vše úplně od začátku. Já se učil ve všech svých prošlých zaměstnáních cca 90% nových věcí. Pravdou je, že jsem si nikdy nevybral svůj obor. Myslím, že většina lidí to má podobně.

Škola a podnikání

Pokud začínáte podnikat, je to ještě o poznání komplikovanější, protože málokterá škola vychovává někoho jiného než zaměstnance. Možná víte hodně o oboru, ve kterém chcete prorazit, ale jak se postavit na vlastní nohy vás nikdo neučil. Proto je dnes tolik kurzů o podnikání, osobním růstu, time managementu apod. Ve škole nám o tom neřekli ani slovo, a díky tomu je po těchto odvětvích velká poptávka.

Myslím si, že je to dobře, protože zaplní mezery a částečně školu nahradí. Vůbec se domnívám, že škola, tak jak jsme ji znali, přestane existovat a nastane určitá transformace. K čemu je, že se něco biflujeme nazpaměť, když si to za minutu najdeme na googlu. Nebylo by lepší využívat mozek smysluplněji, než drcením se suchých dat z historie a pod?


Využití znalostí v praxi

Když si uvědomíme neuvěřitelnou rychlost a proměnnost dnešního světa, těžko budeme odhadovat, kde bude za deset nebo dvacet let. Těžko tedy můžeme spoléhat na to, že co se dnes děti a studenti naučí ve škole, budou moci využívat za pár let v praxi.

Proto si myslím, že v dnešní době je učení se za pochodu mnohem důležitější, než kdy dříve. Samostudium by mělo být běžnou součástí našeho života. Už jen proto, abychom se v našem životě někam posouvali.

Jediné co je ve světě jisté, je neustálá změna. Svět nezůstává na stejném místě.

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět × = třicet šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>