Proč jsem vyhodil, nekoupil televizi

Je to již nějaký ten pátek, co nejsem vlastníkem televizního přijímače. Vlastně jsou to už čtyři roky. Je pravda, že jsem televizi nevyhodil. Prostě jsem se přestěhoval a nepořídil jsem si jí. Na začátku jsem si řekl, že když mi bude chybět, tak si nějakou seženu. Uplynuly čtyři roky a stále jí nemám, a nehodlám na tom nic měnit.

Televizor má minimální přínos

Televizní vysílání je nastaveno tak, abychom ho pouze konzumovali. Neovlivníme, co se bude vysílat a kdy. Programy nám jsou podsouvány v určitý čas a my se musíme přizpůsobit. Složení programů za nás také udělá někdo jiný.

Jediná naše volba je zapnout, vypnout, přepnout. Je to velmi snadné, zvláště s příchodem televizního ovladače.

Můžeme si vybrat vhodný pořad, a zbytek v TV neřešit, ale kdo z nás to dělá. Kdo bezhlavě zapne TV a konzumuje vše, co zrovna běží a bezhlavě přepíná sem a tam…?

 

Negativita – TV zprávy

Největším problémem dnešní doby jsou televizní zprávy. Tolik negativity během několika desítek minut si od jinud než z televize neodneseme. A co je na tom špatného? Při konzumování každý den dojdeme k přesvědčení, že svět je špatné místo, kde se dějí hrozné věci. Nepopírám, že se dějou věci, které jsou v nějakém měřítku špatné, ale není to to jediné, co se ve světě děje.

Jako příklad uvedu pád letadla. Když spadne, mluví se o tom ještě několik týdnů. Které médium však zveřejní, kolik letadel jen v ten samý den úspěšně přistálo, a podloží procentuálně, jaká je pravděpodobnost pádu. Všeobecně známým faktem je, že pravděpodobnost úmrtí při autonehodě je několikanásobně větší než při pádu letadla.

Kolik pozitivních zpráv je v součtu TV zpravodajství uvedeno? Je to jedna, dvě, žádná? Popravdě nevím a je mi to jedno. Na světě se děje tolik skvělých a úžasných věcí, ale ve zprávách se o nich nemluví a honí se za „senzacemi“ typu krádež, loupež, nehoda, vražda, korupce.

Proč to média dělají? Nejde jim o objektivní vnímání světa. Jejich hlavní potřebou je sledovanost, tedy upoutání diváku. Negativní zprávou se upoutá zřejmě lépe než pozitivní.

Katastrofické zprávy na nás přenáší negativní vibrace. Jsme po tom méně šťastní, přestože to jsou často věci, které se stali na druhém konci světa, prakticky se nás netýkají a nemůžeme je ovlivnit.

Ostatní pořady

Nevím, jaké je aktuální složení pořadů v TV. Každopádně doporučuji cíleně vybírat pořady, na které se budete dívat.

Manipulace

Televize je také snadný prostředek k manipulování lidí. Čím méně sledujeme média, tím méně jsme manipulovatelní!

Argument

„Když přijdu unavený z práce, chci si odpočinout“ neobstojí.

Bohužel toto je fáze, kdy nás televize nejvíce ovlivňuje. Když ji sledujeme v době, kdy jsme unavení, je to pouze náš autopilot. V této fázi se nám vše ukládá do podvědomí.

Tisk a ostatní média

Podobně to vidím i tištěných a internetových médií. Tištěné noviny jsem si naposledy koupil tak před pěti lety. Snažím se vyhýbat i internetovým velkým médiím a v poslední době se mi to daří. Vybírám si pouze specifické weby s tematikou, která mě zajímá.

Bulvár

To je kapitola sama pro sebe. Záměrně poškozovat cizí život za účelem získání co největšího počtu konzumentů. Smyšlené příběhy, které nám podsunují jako „pravdivé“.

 

Nezapínejte televizi jen proto, že nemáte nic jiného na práci. Vybírejte si pořady, které chcete opravdu vidět a zvažte, zda jsou pro vás opravdu přínosné.

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Leave a comment

1 Comment

  1. Vše v našem životě je příležitostí k růstu | Fabay.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× šest = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>