Proč opustit zónu pohodlí?

Chodíme v pohodlném oblečení a sedíme na pohodlných gaučících. Abychom se nemuseli zvedat, tak držíme v ruce dálkový ovladač nejen na televizi.

Na výlet jedeme raději autem, protože je to pohodlnější než se harcovat někde do kopce pěšky nebo na kole. Ve vlaku sedíme v kupé se dvěma lidmi, a když si chce přisednout čtvrtý, tak kroutíme očima, protože už se tam nevejdeme, když je to kupé „jen“ pro osm lidí.

Sledujeme bezduché seriály, jejichž děj je často natolik stupidní, že se na to díváme spíše se zájmem, jestli scénáristé dokážou vymyslet ještě větší pitomost, než posledně.

Kupujeme si postele s matracemi, které kdyby byly jen o fous komfortnější, tak už se z nich nikdy nezvedeme. Máme mobily s internetem, abychom mohli být online z každého místa se signálem.

Bojíme se mezi lidmi říkat věci nahlas, protože se nechceme ztrapnit.

Věci, o kterých si lidé mohli nechat v devatenáctém či dvacátém století jen zdát, máme k dispozici. Díky tomu jsme hodně zpohodlněli a zvykli si na komfortní život. Zároveň jsme si vytvořili svou vlastní bariéru.

Zóna pohodlí

Je to náš „ideální“ stav, ke kterému směřujeme a veškeré úsilí věnujeme tomu, abychom se v maximální možné míře pohybovali v této zóně.

Přijde nám to přirozené. Proč bychom neměli mít v životě ty nejpohodlnější věci, které nám ho tak usnadňují, že? Samozřejmě je to všechno moc fajn, ale nepřináší nám to i nějaké nevýhody? Nepřicházíme tím v životě o něco podstatného?

 • Neochuzujeme se třeba o zážitky spojené s nepohodlím?
 • Neupadáme do stereotypu?
 • Nevyhýbáme se díky tomu přemýšlení, protože přemýšlení „bolí“?
 • Nedějí se právě podstatné věci pro náš život mimo naší zónu pohodlí?
 • Když máme jen pohodlí, časem za něj nejsme vděční, protože ho přijmeme za samozřejmé…

Zóna nepohodlí
Všechno, co děláme mimo obvyklé mantinely, nás odvádí z příjemné zóny pohodlí. Často zjišťujeme, že zóna nepohodlí není vůbec tak strašná, jak všichni tvrdí.

Proč opustit zónu pohodlí:

 • Získáváme vlastní zkušenost.
 • Získáváme vlastní prožitky a nadhled.
 • Získáváme vlastní názor.
 • Nenudíme se.
 • Dostáváme se k nevšedním zážitkům.
 • Transformujeme sami sebe.
 • Poznáváme, co dokážeme a kde (ne)jsou naše hranice.
 • Získáváme sebevědomí, podložené tím, co jsme vyzkoušeli.

Už nás nikdo jednoduše neodradí tvrzením, že něco nejde, máme vlastní zkušenost. Máme vlastní prožitky. Dělali jsme totiž to, o čem ostatní jen mluví. A když jsme si to vyzkoušeli, tak se tvrzením typu „tohle nejde“ můžeme jen smát.

To nejlepší, co nám může život udělat, je občas nás z teplé místnosti vystrčit na mráz. Často totiž tímto způsobem zjistíme, že jsme byli šťastní, ale nevěděli jsme o tom. Díky tomu si začneme mnohem více vážit věcí, které v životě máme a ani si je neuvědomujeme.
Nenechme se stáhnout okolím

Obklopující většina, která nikdy nevybočila ze své pohodlnosti, si to s námi bude chtít vyřídit. Když se začneme odlišovat, děláme to, co oni nikdy nedělali, závidí nám naši novou sebedůvěru, naše nově získané sebevědomí, naše prožitky, naše znalosti. Začnou nás možná i pomlouvat nebo ignorovat. Nastavujeme jim totiž zrcadlo průměrnosti, máme něco, co oni nemají. To je v pořádku.

Je to jednoduché: Pokud chceme mít něco, co ostatní nemají, musíme také dělat to, co ostatní nedělají. A to je hlavní důvod, proč zónu pohodlí opustit.
Jakmile vybočíme ze směru určeného společenskými konvencemi, není již často cesty zpět. Pokud ale chceme svůj život řídit sami, musíme za něj převzít plnou zodpovědnost a nebrat „dobré“ rady od okolí. Jinak nám do života bude pořád někdo kecat: rodina/kamarádi/okolí/cizí lidi.

Vystupme z řady – opusťme zónu pohodlí, protože to opravdu stojí za to!

 

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Další příspěvek
Leave a comment

2 Comments

 1. Telepatie? Teď zrovna na téma komfortní zóny píšu článek! Díky za hezký text a další podněty!

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× sedm = čtrnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>