Proč rozdělujeme život na dvě části?

Všimli jste si někdy, že rozdělujeme svůj život na dvě části:

PRÁCI a VŠECHNO OSTATNÍ :) ?

Práci bereme jako něco, co musíme. Jde o nutné zlo, které bylo vytvořeno, aby nám často znepříjemňovalo život. Otravní šéfové, porady, práce až nad hlavu a k tomu všemu ještě každodenní dojíždění – to vše je zaryto v našem životě jako drápky vyděšené kočky v naší kůži.

Všechno to je tak samozřejmé, že? Všichni to tak dělají, a nedá se s tím mnoho udělat. Co když vám ale řeknu, že jsme si tu práci sami vybrali a chodíme tam dobrovolně? Nikdo nás nenutí tam chodit. Je to naše svobodné rozhodnutí.

Faktem je, že tam chodíme zpravidla kvůli finanční odměně, proto bereme zaměstnání jako nutné zlo. Při hledání práce a na pohovorech nás nejvíce zajímá, co za to, ale už se tolik nestaráme, jestli nás to bude bavit, jestli to souzní s naším vnitřním nastavením.

Jak poznat, jestli je pro nás práce, kterou děláme opravdu vhodná?

Odpověď se skrývá v otázkách:

Jak se cítím ráno, před odchodem do práce?

Vstáváte ráno z postele svižně, plní elánu a s úsměvem na tváři, nebo vztekle zamáčknete budík a schováte hlavu pod deku a nejradši byste zůstali v posteli?

Jak vnímám čas v práci?

Den v práci vám uteče opravdu rychle, nebo pořád sledujete hodinky a těšíte se, až vám to odpískají?

Těšíte se na dovolenou nebo z dovolené do práce?

Vracíte se z dovolené plní nových nápadů, které budete moci v práci brzy realizovat a už se toho nemůžete dočkat, nebo už si plánujete další dovolenou, jen abyste nebyli v práci?

Když si položíte tyto otázky, a popravdě si na ně odpovíte, zjistíte, zda jste ve správné práci, která má pozitivní vliv na váš život nebo je tomu naopak.

Mnoho lidí vnímá práci jako nezbytné zlo, a mnoho lidí si většinu pracovní doby přeje, aby byli někde jinde.

Přitom to tak vůbec být nemusí. Představte si, že se těšíte z práce stejně, jako se těšíte z volného času, a že byste ji byli ochotni dělat, i kdyby vám za to neplatili (šílená představa, že?). Možná je nyní čas najít si práci, která by vám tuto alternativu umožnila. Aby váš pracovní čas měl nějaký smysl a strávili jste ho tak, jak právě vy chcete.

Momentálně vidím tři možnosti, jak zajistit, aby nás práce bavila a naplňovala.

  1. Změna práce – zkusit si najít jinou práci, která bude mnohem více založena na našich přednostech
  2. Změna přístupu k práci – začít považovat práci, kterou vykonáváme za něco vyššího, něco, co nás přesahuje. Najít v ní opravdový smysl.
  3. Vytvoření vlastní práce – pokud vám nezafunguje ani jeden z předchozích kroků, pak je myslím jediným řešením vytvořit si vlastní práci. Takovou, která bude založena na tom, co vám jde, co vás baví a o čem něco víte. Taková práce není vykonávána na 10%, ale na 100%.

 

Háček je v tom, že spousta lidí ani neví, co opravdu chce dělat. Většinou proto, že se skutečně nezastaví a nezamyslí nad tím, na co má talent a jaké jsou její touhy a vášně. Nikdy však není příliš pozdě zjistit, co je vaší vášní a najít nebo si vytvořit to své vysněné povolání :).

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Leave a comment

1 Comment

  1. Eva

     /  2.10.2013

    Vážený pane,váš článek je velice pěkně napsaný,ale připadá mi jakoby vystřižený z jiného světa.Jsem po dvou mateřských dovolených a nedokážu skloubit ani tu jednu část tedy práci (kterou nemohu najít vzhledem ke složitosti situace s dětmi a manželovým pracovním vytížením)a mezi mým nízkým sebevědomím po 7letech doma.Pro mě ani slovo po práci neexistuje-věčně nestíhám,a nezastavím se,jen až vyčerpáním večer usnu.Děti usínají až kolem 10večer,tak si ani večer neodpočinu,a za nic na světě se mi nedaří to změnit a aspoň tento krátký čas si nachystat pro přípravu na své budoucí povolání,aneb co chci vlastně dělat. Ráda bych chodila za otravnými šéfy a na otravné porady,jak zde popisujete,opravdu by mě to naplňovalo,i mé sebevědomí, i naše společné rodinné konto,které máme naplněno pod 20za měsíc(z toho ovšem 5000hypotéka,5000bydlení,1100školka,a 1300obědy manžel,600pak dcera.Další výdaje věedlijak lepím,a tak si téměř nikdy nekupuju ani nic na sebe..žijem,dýcháme a to nám musí stačit.Jsem oproti vašemu článku značně skeptická,ale žiju v reálu…Jste velice šikovný typ člověka,a máte spoustu životní energie,pokud se vám daří podnikání po internetu- já bych ani nevěděla kde začít..natožtak co dál,přeji vám i nadále spoustu úspěchů.Zivot neí tak jednoduchý,měl jste prostě štěstí..ne každý ho ale má

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři × šest =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>