Proč v životě hledat vášeň

Proč byste vlastně měli přestat dělat to, co vás nebaví a začít dělat něco pohlcujícího? Co je na frázi „najdi svou vášeň“ tak důležité?

Všichni jsme na tomhle světě pouze jednou a máme tedy pouze jedinou šanci a možná 80 let života před sebou.  Nikdy však dopředu nevíme, který den bude náš poslední.

Věřím, že je možné dosáhnout skutečného úspěchu v podnikání, pokud do něj jdete s nadšením a vaším jediným motivem nejsou peníze. Samozřejmě stále musíte pochopit, jak vydělávat efektivně peníze, ale bez vášně vám to pravděpodobně dlouho nevydrží.

V tomto článku vám představím 6 důvodů, proč bychom měli najít svou vášeň.

 • Je magnet na klienty

Když narazíte na někoho, kdo je zapálený do toho, co dělá, dokáže vás tím nakazit. Já jednou nakoupil několik čokolád navíc. Chlapík, co mi je prodal, mluvil totiž neuvěřitelně zaníceně a o každé věděl spoustu zajímavých informací či historek. Od takových lidí rádi nakupujeme, protože víme, že co nám sdělují, nevyčetli před hodinou z encyklopedie.

Pro ostatní se stáváme atraktivní a začnou nás sami vyhledávat a vracet se k nám, bez ohledu na obor zaměření! Je totiž velice pravděpodobné, že po světě chodí lidé, kteří se zajímají o podobný směr jako vy.

Kromě magnetu na zákazníky budete fungovat i jako pojítko pro podobně smýšlející lidi a můžete kolem sebe vytvořit velmi silnou komunitu. Nejen, že vás budou podporovat, ale možná získáte i obchodní kontakty.

 • Náš pohon – jsme mnohem efektivnější a energičtější

Vášeň je oheň v nás. Dává nám chuť do života. Díky vášni dokážeme odvést mnohem větší výkon, než pokud děláme „obyčejnou“ práci.

V některých momentech dokonce přestaneme vnímat okolí, takovým způsobem jsme do práce zapálení. Představte si, že by takto pracoval každý. Všichni bychom dělali to, co nás baví na sto procent. Vášeň může být zdrojem energie a vytrvalosti. Pokud pracujete na něčem, co vás baví, získáváte mnohem více energie a jste schopni pracovat mnohem déle a intenzivněji. Mnohdy se stává, že ztrácíme v takové fázi úplně pojem o čase. Jedná se o splynutí s činností, kterou děláme.

Když děláte to, co Vás baví, práce přestává být prací. Nazval bych to spíše „hraní si“.

 • Prospěšnost ostatním

Nalezení vášně není jen o vás. Pokud ji najdete a otevřete se světu, budete pro druhé užiteční a přínosní.

Často ji lidé začnou hledat, protože jim život přestane dávat smysl. Mají pocit, že je prázdný a bezúčelný, a nijak je nenaplňuje.

Zajímavá věc se stane, když lidé najdou své životní poslání a začnou jím žít. Uvědomí si, že jejich největší radost a uspokojení pochází ze služby druhým. Jejich zaměření se začne odvracet od toho, co by mohli přijímat a pohybuje se k tomu, co mohou sdílet. Když spatříte svůj životní smysl jako dar, můžete ho dát ostatním a zjistíte, že velká část vašeho strachu a pochybností bude slábnout. Přestanete se bát a zaměříte se víc na nejlepší práci, kterou můžete udělat, protože je důležitá: na službu lidem.

 • Negativní -> Pozitivní

Vášeň má na lidi pozitivní vliv. Pokud jste na ni napojeni, získáváte pozitivní energii. Když jste vášniví, nemůžete být ve stejnou dobu v negativním stavu. Vaše negativní myšlenky a emoce v tomto nastavení mizí. Pokud jste ve fázi „flow“(pohlceni vášní), žijete pouze v přítomném okamžiku a zde není prostor pro negativní emoce a myšlenky.

 • Snadnější dosažení cílů

Vášní poháněný cíl je mnohem lépe dosažitelný, protože to co děláme, děláme s chutí, a tudíž se do toho nemusíme nutit. Z toho zároveň vyplývá lehčí překonávání překážek. Ty nám nebudou nahánět vítr, protože budeme zaměření prioritně na náš smysl.

 • Pocit naplnění –štěstí

Vášeň vám bude přinášet radost. Mnoho lidí hledá štěstí všude okolo. Určitě ho najdete v případě, že se podíváte dovnitř a zjistíte, co je vaší vášní. Pokud chcete dlouhodobé štěstí, začněte pátrat po tom, kdo doopravdy jste, a co chcete.

Peníze jsou k životu potřeba. Pokud však pracujeme pouze kvůli finančnímu zisku, nemůžeme být z dlouhodobého hlediska trvale šťastní, protože nám chybí hlubší smysl. Můžeme si kupovat drahá auta a hezké oblečení, ale po čase nás to stejně přestane bavit. Nenajdeme pocit vnitřního naplnění, protože nebudeme plnit své poslání.

 

Myslím si, že to jsou pádné důvody, proč vášeň najít nebo proč se jí začít zabývat. Víte o dalších důvodech, proč hledat či nehledat vášeň? Budu rád, když se o ně podělíte v diskuzi :).

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Leave a comment

9 Comments

 1. Ondřej OTST

   /  2.1.2013

  Ahoj. Moc hezký a trefný článek. Absolutně s tím souhlasím. Díky článku si to více uvědomuji a mohu to přenést do praxe:)

  Díky za něj:) S pozdravem a přáním dalších zdařilých článků,

  Ondřej

  Odpovědět
  • Petr, fabay.cz

   petr

    /  2.1.2013

   Ahoj Ondro.

   Díky za koment. Díky němu mi psaní článků dává zase o něco větší smysl.

   Ať se ti daří hledání vášně a všechno ostatní. Měj se.
   Petr :).

   Odpovědět
 2. Veronika

   /  3.1.2013

  Ahoj Petře.

  Úplně s tebou souhlasím! Je nemožné, aby člověk, který pracuje bez vášně podával takové výkony, jako člověk, který do toho co dělá, dá svoji vášeň, svůj zápal. Rozhodla jsem se v životě jít tím směrem, který je mou vášní a ne se řídit podle toho, co mi kdo doporučuje a předhazuje. A tvůj článek mi pomohl v přesvědčení, že dělám dobře.

  Děkujem za článek a jen tak dál :),

  Veronika

  Odpovědět
  • Petr, fabay.cz

   petr

    /  3.1.2013

   Ahoj Veroniko.

   Děkuji. Věřím, že pracovat bez vášně je opravdu dlouhodobě neudržitelné. Většinou poté slýcháme o syndromech vyhoření a podobně. Určitě děláš dobře, pokud jdeš za svou vášní. I já se za ní snažím jít. Měj se fajn :).

   Petr

   Odpovědět
 3. Iv.

   /  23.3.2013

  …..dělat něco s vášní znamená být šťastný ….. být šťastný z toho co dělám a co mám, znamená být úžasný ……. To je stav, né chvilková záležitost …. a v tu chvíli je to ten magnet…… :-)) Nedá se to oklamat, okecat….. To je něco jako “ feromony“… :-))

  Odpovědět
 4. Martin

   /  13.5.2013

  Je to moc dobry co:-)

  Odpovědět
 5. Váš článek se mi líbí.

  Odpovědět
 1. Proč rozdělujeme život na dvě části? | Fabay.cz
 2. Jak najít, co mě baví | Fabay.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři × pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>