Programujeme své potomky jako roboty

Námět k napsání tohoto článku jsem dostal nedávno, když jsem procházel kolem dětského hřiště v Praze ve Hvězdě. Na lavičce zde seděl pán, a na místní klouzačku zrovna vylézal jeho vnuk (cca 3 roky). Když se klučina začal sápat svépomocí nahoru, děda se na něj rychle otočil a zvolal: „spadneš“. Já jsem si v duchu řekl, že se zvýšila pravděpodobnost pádu toho klučiny z 10% na 80%. Nakonec nespadl.

Co je na tom špatného

A co mě na tom vlastně vadí. Už jenom ta důvěra. Místo, abychom naše děti či kohokoliv jiného povzbuzovali, tak říkáme: spadneš, na to nemáš, na tohle jsi byl vždycky levej. Neuvědomujeme si, jak takovými prohlášeními škodíme lidem okolo nás.

Zkuste svému dítěti 10x říct, že mu matematika moc nejde a uvěří tomu. A nejenomže tomu uvěří, ponese si to sebou možná až do konce života. A kdo ví, třeba bude jednou říkat svým dětem: „to máš po mně, mně matika taky nikdy nešla“. Je to smutné, ale pravda.

 „Každý z nás má svou pravdu a vnímá svou realitu.“

Proč je tomu tak? Proč máme tendenci se tímto způsobem shazovat. Asi si sami neuvědomujeme, jaké důsledky to může mít, tak to neřešíme. Mluvíme tak jak nám huba narostla a nepřemýšlíme nad vzorci svého chování.

Škodíme takto ostatním, ale zároveň i sobě. Kolikrát sami sobě řekneme: „já jsem ale blbec“. Nemyslíme to tak, ale vyjede to z nás stejně rychle jako klučina z tobogánu.

Přemýšlejme a pak mluvme

Přemýšlejme nad tím, co říkáme lidem ve svém okolí. Jsme povzbuzovači nebo škodíme slovem? Je to podobné jako polopravdy, které jsme slýchávali od svých rodičů a prarodičů:

  • peníze si necucám z prstu
  • bohatí si je určitě nakradli
  • z tebe nikdy nic nebude

Kolikrát jsme toto doma slyšeli. Je to pravda? Záleží na tom, zda tomu věříme nebo ne. Pro člověka, který tomu uvěřil, se to stalo pravdou a myslí si, že bohatí kradou.

Sám se kolikrát přistihnu, jak mluvím sám k sobě negativně. Chce to cvik a osvojování takové věci trvá delší dobu, ale snažím se :).

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Další příspěvek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva × sedm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>