Jaká je nejčastější chyba začínajícího podnikatele?

Požádal jsem zkušeného podnikatele Zdeňka Steinera, zda by mi odpověděl na pár otázek.

Zdeněk je člověk, který vybudoval největší obchod s outletovým oblečením u nás. Obrat jeho firmy EUROSTOCK je kolem 18 milionů za rok, a tak si myslím, že nám má o podnikání všeobecně hodně co říct.

Podnikáš již řadu let (od roku 2004). Mohl bys nám říct, v čem podnikáš a proč?

Od začátku jsem v módě. Začínal jsem systémem pokus omyl a nabízel různé značky a sortiment. Narazil jsem pak na tzv. outlet. Jedná se o značkové oblečení z loňských kolekcí. Vzniklo to tak, že sám jsem si pravidelný nákup značkového oblečení nemohl dovolit, protože u nás bylo děsně předražené. Loňské kolekce se pak prodávají za zlomek ceny, přitom je to samozřejmě stále ta stejná kvalita. Chtěl jsem, aby nebyly značkové věci jenom záležitost těch horních deseti tisíc, ale aby si jej mohli koupit i lidé s běžným příjmem.

Proč sis vybral zrovna obchod s oblečením? Je to tvá vášeň?

Za vším hledej ženu. Nápad není z mojí hlavy a dostal jsem se k tomu náhodou. Přítelkyni jsem koupil peněženku z outletového obchodu, ale nějak jí nevyhovovala, tak jsem ji vystavil na server Aukro.cz a světě div se, prodala se za dvojnásobek. Tak jsem si řekl, že to může být celkem dobrý byznys a postupně to rozjel až do dnešní podoby. Je ale pravda, že jsem měl vždy k oblečení blízko a taky tu byl ten motiv udělat značkové oblečení dostupné pro všechny.

Moje vášeň je spíš to, co se kolem podnikání točí. Rád spolupracuji s ostatními na jejich cestě k úspěchu. Pomáhám začínajícím podnikatelům nastartovat jejich byznys a splnit jim sen o úspěšném obchodě. Moje vášeň jsou také semináře, konzultace a poradenství, které dělám.

Jaký je tvůj cíl ohledně podnikání a tvého businessu?

Můj cíl je splnit sen o úspěšném byznysu jednomu milionu lidí.

„Pokud chcete do podnikání jednu radu, pak dělejte to, proč jste na tomto světě. Objevte v sobě svou vnitřní vášeň a jděte za tím. Všechno ostatní pak přijde samo.“ Zdeněk Steiner

Jaká je podle tebe nejčastější chyba nebo chyby, které se začínající podnikatelé dopouští?

Na svých seminářích říkám, že jsou určité chyby, kvůli kterým podnikání končí. Nad tím je ale jedna chyba největší a to je, že se lidé nechají odradit, když právě první chybu udělají. Vrací se pak třeba do své předešlé práce. Každý samozřejmě dělá chyby a ta největší je vzdát se příliš brzy!

Myslíš si, že nějaký rozdíl, podnikat v dnešní době oproti době třeba před deseti lety?

Ten rozdíl je obrovský a dnes na trhu platí úplně jiná pravidla. To, co fungovalo dřív, tak je dnes úplně jinak. Tehdy byla doba, kdy jste mohli v zásadě dělat cokoliv, a dařilo se. Dnes je obrovská konkurence a musíte být ve svém oboru nejlepší. V posledních letech je navíc těžká doba kvůli hospodářské krizi, na druhou stranu žijeme také v době největších příležitostí. Firmy nemají nic jistého a je zde velká příležitost pro menší firmy, které si mohou na trhu ukousnout svůj krajíc. Moje podnikání za poslední roky vyrostlo několikanásobně. Troufnu si říct, že nebýt krize, tak by se to nestalo.

Kdybych teď chtěl začít podnikat, třeba s oblečením nebo s něčím jiným. Na co si mám dát největší pozor, a co pro to musím udělat?

Principy úspěchu jsou stejné pro všechny a nezáleží na tom, v jakém oboru se pohybujete. Začal bych tím, že bych si vytvořil byznys plán. Dal bych dohromady všechno, co se týká mého byznysu. Udělal bych si plán, co všechno musím udělat a šel bych na tom pracovat. Dal bych si pak pozor na to, abych se nevzdal příliš brzy.

„Můj byznys je plnit lidem jejich sen o úspěšném obchodu. Každý můj den se točí jen kolem této věty.“ Zdeněk Steiner

Musím na tebe prásknout, že jsi před pár dny spustil internetový kurz pro začínající i stávající podnikatele. Můžeš nám říct, o co se jedná?

Kurz se jmenuje Business Masters a vznikl proto, že chci lidem předat dál to, co mám já sám. Za poslední roky moje firma vyrostla několikanásobně a z běžného obchodu s oblečením jsem dokázal udělat lídra na velkoobchodním trhu s outletovým oblečením. Dnes je těžká doba, ale jak říkám, je to taky doba největších příležitostí. Učil jsem se od těch nejlepších lidí na naší planetě a ukazuji, jak toto špičkové know-how použít v praxi. Učím lidi, jak na dnešní době vydělat a jak vybudovat skvělou značku a skvělé podnikání.

Aha, tak to je super. Budu ti tedy v kurzu i tvém podnikání držet palce. Díky, že sis na mě udělal čas.

PS: Na Zdeňkův nový kurz pro začínající a stávající podnikatele se můžete podívat tady.

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Předchozí příspěvek
Další příspěvek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest × čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>