Srovnávej se s ostatními a chytíš se do pasti

Soused si koupil nové auto, tak to bych na tom měl taky zapracovat. Právě vyšel nový Ipad a většina mých přátel už ho má. Myslím, že je na čase, abych si ho také pořídil. Kolegyně v práci má novou kabelku, měla bych vyměnit tu starou ošmuntranou za novou.

Možná jste se v tom také poznali. Je celkem jedno, o jaký druh zboží se jedná, ale všechny zmíněné věci mají jednu věc společnou.

Neustále se srovnáváme s lidmi z našeho okolí – kamarády, rodinou, kolegy…celebritami, sportovci…

 

V PASTI

Donekonečna se díváme kolem na ostatní, jak co dělají, pro svou inspiraci…, ale vždy to skončí tak, že chceme také mít a dělat věci, co mají a dělají ostatní.

Je to nikdy nekončící příběh, díky kterému na sebe pleteme dlouhý bič. A neustále se bičujeme, protože takto upozorňujeme sami sebe, že nám něco chybí. Možná je to auto nebo kabelka, a my si myslíme, že se bez těch věcí neobejdeme, že jsou nezbytné pro náš šťastný život. NEJSOU!

Pokud se však nezastavíme a nezamyslíme, budeme žít život nekonečné série objednávek, protože to mají a dělají ostatní. Tohle nikdy neskončí. I když nehodláme nic kupovat, náš život se stejně změní na základě toho, co dělají jiní.

Přestaňme donekonečna kupovat nový nábytek po vzoru poslední módy a raději kupujme věci, které opravdu potřebujeme, nebo které se opravdu líbí NÁM.

Staneme se tak autentickými sami sobě, místo toho abychom honili nějaký sociální status.

Dám vám příklad ohledně srovnávání se ve sportu:

Dejme tomu, že rád běhám 100 m tratě. Mým nejlepším výkonem je 11,10 s. Dnes zaběhnu trať 100 m za 10,70 s. Vylepším tedy svůj výkon a mám radost. Večer přijdu domu a pustím si v televizi MS v atletice, kde Jamajčan tuto trať zaběhne o celou vteřinu lépe než já.

Tím, že se  s ním srovnám, sám sobě dokážu, že nejsem dost dobrý. Místo toho, abych se radoval, protože do běhání dávám to nejlepší, co umím, tak se bičuji, protože vidím lepší lidi okolo. To vede k tomu, že jsem nešťastný.

Proč bych se měl obviňovat, když do běhání(dosaďte si vlastní disciplínu) vždy dám maximum? Když to dělám nejlépe jak umím, tak jsem nejlepší bez ohledu na ostatní. Jsem nejlepší, jaký v daný moment mohu být. Nepotřebuji nikomu nic dokazovat, a s nikým se srovnávat.

 

Kdy se budeme cítit jako součást životů, které žijeme, a kdy s nimi budeme cítit sounáležitost?

Jen tehdy, když se stále nebudeme dívat po ostatních. Jen tak můžeme být opravdu spokojení.

Soustřeďme se na sebe a na svůj život.

Dívejme se na to, co máme, co umíme a buďme za to vděční. Redukujme své potřeby a buďme spokojení tady a teď bez pozlátek. Náš život plný honby za ideály budoucnosti se změní ve vyvážený život. Život okamžiku, vnitřního klidu a míru!

 

Je třeba si uvědomit, že ať už v životě děláme cokoliv, vždycky se na světě najde někdo, kdo to bude dělat lépe. To ale neznamená, že nejsme dost dobří :). Dobří budeme jen tehdy, když to sami sobě dovolíme :).

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Další příspěvek
Leave a comment

6 Comments

 1. Svatá pravda. Řídím se tím celý život, ale lidé se na Vás dívají skrz prsty. Když měla moje sestra televizi na dálkové ovládání, říkala synovi, že já musím vždycky jít až k televizi, abych si zvolila program. Syn jí to nevěřil. A protože je vychován v duchu materialismu, když jsem přišla na návštěvu, zeptal se mě, jestli je to pravda. Lhala jsem mu. Nebudu přeci vychovávat synovce nebo mu vysvětlovat, co nikdy nepochopí. Dnes už mám takovou televizi také. 10 let po sestře.
  Rozdíl mezi námi dvěma je v tom, že ona pořád něco potřebuje a přestože vydělává okolo 40 000,- Kč celý život, vždycky pravidelně každý měsíc přišla za rodiči a požadovala 5 000,. Kč proto, že nevyšla. Já jsem naopak téměř celý svůj život 5 000,-Kč mamince měsíčně dávala, protože jsem ji celý svůj život hluboce milovala. Nezajímala jsem se o nákupy. Vždy jsem si udělala radost nějakou zajímavou knížkou. A měla jsem dva kocoury asi 15 let.
  Vaše slova jsou moudrá jako vždy.
  Šťastný život si za peníze člověk nekoupí.

  Odpovědět
 2. Jedině díky neustálému srovnávání ví člověk jak na tom je. Ti co se nesrovnávají sedí v hospodě a jsou si rovni. Ale možná jsou relativně šťastni, teda, až na tu cenu piva.

  Odpovědět
  • Petr, fabay.cz

   Petr, fabay.cz

    /  24.7.2013

   Jak na tom je? Jako jestli je na tom dobře nebo špatně? To si můžeme určit sami, nepotřebujeme, aby nám to někdo řekl :). Já se s nikým nesrovnávám a nemám tu potřebu, a opravdu nesedím v hospodě :).

   Odpovědět
 3. Jiřina

   /  24.7.2013

  Opravdu je to tak.Je mi 60 let a nábytek mám 40 let starý a po novém vůbec netoužíme.Bydlíme ve stoletém statku po manželově babičce,kde chci ponechat toho ducha staré doby.V kuchyni mám starý kredenc po babičce a vůbec ho nehodlám vyhodit.Líbí se nám to tak jak to je.Jsem po mrtvičce,prožila ve 30 klinickou smrt a tak na život mám jiný pohled.Na co mít nové auto,majetek za miliony,když nikdo neví jak dlouho jej bude užívat?

  Odpovědět
 4. Stanislav lDobrovodsky

   /  27.7.2013

  Píšem, lebo sa mi páči Spôsob Ako k problému pisatelia pristupujú (porovnávajte sa s ostatnym a chytíš sa do pasce)

  Porovnávanie je jeden zo základných mechanizmov akými sa vytvára hodnotový systém každého z nás. Porovnávanie sa začína medzi deťmi predškolského veku, školákmi, a pokračuje to medzi ľuďmi pracovnom procese. čiže v tom nevidím problém. Problém nastáva Vtedy, keď vo mne porovnávanie začína vyvolávať negatívne emócie. Negatívnymi emóciami sú napr. závisť snaha klamať atď. Nie je to problém toho, kto sa líši od sociálnej skupiny v ktorej sa pohybujeme ale toho u koho u koho sa negatívne emócie vyvolávajú, čiže tej druhej strany. Porovnávanie v sociálnych skupinách netýka len napríklad oblečenia, majetku, ale napr. popularity v skupine atď., skrátka všetkého čo môže závisť vyvolať. Pokiaľ by ma Emócie začínajú ovládať musím si najskôr analyzovať svoje postoje a pokúsiť sa objektívne porovnávať seba a svoje okolie. Tieto negatívne Emócie musím najskôr odstrániť zo svojej hlavy a neskôr môžem niečo robiť vo svojom okolí. Ale nehovorím asi nič nové, len mi to v tých komentároch chýbalo.

  Odpovědět
 5. Kamila

   /  28.8.2013

  Právě na lidech, kteří se neustále s někým srovnávají, na někoho se ohlížejí, porovnávají své věci s „jejich“, chtějí mít to co ostatní a orientují tak svou kupní sílu k „mainstreamovým řešením a výrobkům“ jsou založeny všechny ty příběhy o neskutečném zbohatnutí z prodeje „nepotřebných věcí“ a „dobrých nápadů“, na kterých jejich autoři zbohatli. Jejich příběhy jako vzor a inspiraci uvádite na svých stránkách. Pokud bychom šli všichni svým vlastním směrem, s nikým se neporovnávali, bylo by nám jedno co sousedé/kolegové/kamarádi jedí, pijí, v čem jezdí, jak bydlí, co dělají ve svém volném čase… byli bychom individuality s rozličnými názory a myšlenkovými pochody, tihle „vzoroví“ lidé, kteří vytvořili svůj byznys právě na těchto pilířích „hromadného zájmu“ by na svém byznyse nikdy nezbohatli.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři × = dvacet čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>