Štěstí na dluh

štěstí na dluh

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/teegardin/5916140780/

„Platím leasing, hypotéku a splácím dva dluhy.“ I tak by mohla znít věta „běžného“ obyvatele naší republiky.

Jsou i lidé, kteří jdou a půjčí si na dovolenou, auto, či televizi. Při tom jsou to věci, bez kterých se můžeme obejít a nemusíme si díky nim vázat kotvu na nohu. Díky tomu se stáváme moderním otrokem systému, protože musíme pěkně roztáčet kolečka *krysího závodu, abychom to všechno hezky stíhali splácet.

Ve skutečnosti dům ani auto nevlastníme

Pokud si koupíme auto, byt nebo dům na hypotéku, tak ho ve skutečnosti nevlastníme, to on vlastní nás. Jsme v jeho zajetí a v zajetí splácení půjčky možná na několik desítek let.

Taková věc nás omezí a možná zavede na pokraj vlastního bankrotu. Znesnadní nám přechod do jiné práce nebo na volnou nohu, protože máme mnohem větší závazek. Nemůžeme si dovolit přestat vydělávat, protože nemáme žádnou rezervu a složenky se ve schránce nikdy nepřestávají objevovat. Stáváme se moderním otrokem bank a jiných společností.

Proč si bereme hypotéky i jiné půjčky?

 

1.       Touhy po vlastnictví

Nepopírám, že bydlet ve vlastním bytě je lepší než bydlet v podnájmu. To určitě je, ale není to nutnost. Kolem vás bydlí desítky a stovky tisíc lidí, kteří žijí v podnájmu a jsou spokojení. Vlastnit nemovitost není nutnost, je to pouze naše touha –touha po vlastnění kousku země. Není potřeba se do toho hrnout za každou cenu.

2.      Sociální statut

U nemovitosti u auta i jiných věcí nezřídka kdy chceme zapůsobit na své okolí.

„Ty brďo to je fáro.“ nebo „Na Vinohradech, to je luxus.“

Upřednostňujeme sociální status před vlastním opravdovým životem, a často si díky tomu pořizujeme něco, co vlastně ani nechceme. Pro ilustraci doporučuji pustit si celkem výstižný film Jonesovi.

3.      Řešení finančních problémů

V neposlední řadě půjčkou řada lidí hasí nějaký požár z minulosti. Nevychází jim peníze do nájmu nebo již nějakou půjčku mají a nestíhají ji splácet, tak si vezmou další, aby vyřešili tu předchozí. Nic se tím, ale nevyřeší, spíše zkomplikuje.

Štěstí na dluh

Myslíme si, že půjčkou si přineseme do života štěstí – štěstí na dluh. A mnoho lidí možná ten pocit na krátkou dobu získá, ale po pár měsících vše vyprchá a my máme na kontě dluh, a v takové situaci není jednoduché být pozitivní a šťastný.

Energie dluhu

Dalším negativem je, že žijeme s energií dluhu. Navenek to sice vypadá, že žijeme v hojnosti, protože máme všechno, co chceme, ale na pozadí nás užírá zvětšující se dluh a myslíme na něj i ve sprše. A na co myslíme, tam směřujeme svou energii a pozornost, a tam to také neustále roste. Tím, že zákonitě musíme myslet na to, jak splatit dluh, tak ho k sobě přitahujeme a zvětšujeme.

Co s dluhy, když je mám?

Asi neexistuje žádná univerzální rada a nejlepší bude vyhledat kvalitního finančního poradce, který vám udělá plán. Zkusil jsem sepsat pár spíše všeobecných rad.

 • Určitě se ale snažte z dluhu, co nejrychleji dostat, třeba i za cenu práce navíc po večerech. Splatit za každou cenu.
 • Vyhněte se jakýmkoliv emocionálním nákupům věcí, které nutně v životě nepotřebujete. Nejste v situaci, kdy byste měli kupovat drahé kabelky, auta, televize a jiné věci bez kterých se můžete bez problémů obejít.
 • Vyhněte se dalším půjčkám. Jakákoliv půjčka by měla být promyšlená velmi důkladně, a pokud již nějakou máte, tak to další půjčkou nevyřešíte, jen znásobíte svůj problém.
 • Splaťte jako první malé krátkodobé půjčky, protože tam bývá vždy největší úrok pro poskytující firmy.

 

Nejlepší je se do dluhů vůbec nedostat, ale v této společnosti, kdy je obrovsky jednoduché zvednout telefon a za pár hodin mít z ničeho nic pár desítek tisíc na kontě není snadné odolat. O to víc lidí se dnes a denně dostává do finančních problému, protože mají dluhy, místo toho, aby měli finanční rezervy.

 

*krysí závod – začarovaný kruh půjček a dluhů, který se stále zvětšuje a není možné jej jen tak opustit

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Leave a comment

1 Comment

 1. Eva Urbanová

   /  17.6.2014

  Do dluhu nesklouznete jen vlastní chtivostí a blbostí. Stačí málo-zedníkovi na OSVČ nezaplatí stavitel.přijdete o místo a nové není.Nemusíte mít ani korunu dluhu-přijde sám.Než vám dají podporu nebo dávky prostě z něčeho žít musíte.Tím spíš když jsou děti.Rodina dá jídlo,oblečení ale činže,elektřina se sama nezaplatí.Nechcete-li spáchat kolektivní sebevraždu tak si do začátku vezmete třeba kontokorent.A dávky na splácení nestačí.Přijdou penále a už to jede.A takových jsou jen u nás statisíce.Společnost si to vynutí velmi brutálně chtějí-li lidé alespoň žít.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět × tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>