Chytrý člověk si nemyslí, že ostatní jsou hloupí

 

Já i všichni ostatní lidé jsme se na tento svět narodili jako dokonalé bytosti. Jak jsme postupně vyrůstali, byli jsme nějakým způsobem formováni. Nejdříve na nás měli vliv naši rodiče, pak školky a školy či naši kamarádi.

Díky tomu jsme si vybudovali myšlenkové vzorce, nejrůznější návyky či vzpomínky.

 

Levičák není chytřejší než pravičák. Jsou to pouze lidé s odlišnými ukotvenými vzorci z minulosti. Například: „Táta volil Losnu nebo Mažňáka, tak k tomu mám blíže.“

Na chytrost či hloupost neexistuje žádné přesné měřítko či dokonce směrnice J. Ano, můžeme si sice změřit naše IQ a někoho s ním ohromit, ale ani to nemá valnou vypovídající hodnotu. Člověk s IQ 140 může napsat F jako Fčela. Je tedy chytřejší než ostatní s nižším IQ? Není, a není ani hloupější.

Je důležitější IQ , EQ, či něco dalšího? Jsou to pouze čísla, kterými se můžeme řídit, ale jak by řekla Máňa, nejsou směroplatná.

Každý se zaměřuje na něco jiného a je dobrý v něčem jiném. Někomu jde tohle a jinému zase tamto. Jsem hloupý, protože neumím programovat a nevím, jaký je rozdíl mezi PHP či BASIC? Nejsem. Není to věc, o kterou se zajímám, tak o ní mnoho nevím.

Naučili jsme se naše okolí posuzovat a srovnávat s námi. Nevíme, ze kterých podmínek daný člověk vyšel, a co jiného třeba perfektně umí. Víme, že mu tohle zrovna nejde, a myslíme si, že je hloupější. Věci nejsou často takové, jak se zdají. Vždycky je více informací, více kontextu, a více k příběhu, o kterém nemáme páru. Soudíme pouze podle povrchního vjemu.

 

Naučme se ostatní lidi nesoudit a neporovnávat. Všichni jsme úžasní a originální a každému jde a baví ho něco trochu jiného.

Vždy když nás napadne myšlenka: „To je ale blbec.“ Analyzujme jí. Je tomu opravdu tak?

Nejsme ani chytřejší, ani hloupější než ostatní lidé.

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Další příspěvek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři × pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>