Vděčnost je klíč ke štěstí

vdecnost

Myslím si, že většina lidí není dostatečně vděčná za to co má, a za to co dostává. Právě proto možná není šťastná a žije v nedostatku nebo má alespoň takový pocit.

Vždycky máme na výběr, jak se k určitým věcem postavit a v různých situacích zachovat. Nejinak je tomu i u vděčnosti. Buď si můžeme stále stěžovat na to, co nemáme, nebo můžeme být vděční za to, co už máme a čím jsme byli obdařeni.

Jedná se o nastavení mysli díky které sdělujete, že ačkoliv ještě v životě nemáte vše co byste chtěli, jste opravdu vděční za to, co již máte.

Jako příklad zde uvedu příběh Nicka Vujicice, který jezdí po celém světě a je uznávaným řečníkem. Nick se narodil bez nohou a bez rukou a v mládí měl několikrát blízko k sebevraždě. Myslíte si, že kdyby se pořád zaobíral tím, co nemá, dotáhl by to tak daleko. On se k tomu postavil obráceně a je vděčný za to co má. Kdybyste se ho zeptali jestli by vyměnil své tělo za zdravé, tak by vám řekl, že je spokojený, tak jak je.

Když přijmeme to, co už máme, dáváme základ vnitřnímu pocitu štěstí. To je důležité pro náš další osobní rozvoj v budoucnosti.

Myslím si také, že vnitřní pocit štěstí je jedna z věcí v životě, kterou bychom si měli pěstovat a za kterou bychom měli jít.

Vděčnost není o tom, že přijmu to, co už mám a pak už nic nedostanu. Je o tom, že když jsem vděčný za to, co už mám, tak se naučím být šťastný i když se něco z toho změní. Protože život je neustálá změna. Každý z nás může u sebe najít tisíce věcí, za které by mohl vděčný.

V životě můžete dokázat všechno, co budete chtít. Stačí, když budete věřit sami sobě a budete opravdu z hloubi duše vděčni za to, co už máte.

„Štěstí tvého života záleží na druhu tvých myšlenek.“ Marcus Aurelius Antonius

Udělejte si cvičení:

Sepište si svůj seznam vděčnosti. Můžete tam psát opravdu cokoliv:

 • Jsem vděčný za oči, kterými hledím na svět.
 • Jsem vděčný za to, že bydlím v domově kde mám teplo.

Opravdu cokoliv. Důležité je začít a pravidelně si seznam projít a připsat další věci. Uvědomíte si, že máte v životě spoustu věcí, které mnoho jiných lidí nemá.

Můžete také zkusit cvičení v němž napíšete dopis napsaný rukou lidem, kterým jste za něco vděční. Představte si už jen, jak to druhou stranu potěší :).

Díky tomuto cvičení se budete soustředit na to co již máte a nikoliv jako většina lidí na to co nemá(peníze, děti, dům apod.). Jde o jeden z pilířů za cestou k úspěchu a ke štěstí. Pokud chcete v životě dosáhnout svých cílů, a nejste spokojeni již nyní, bude to pro vás velmi těžké.

Díky vděčnosti se naučíte milovat sami sebe a radovat ze života!

Nepodceňujte se a buďte vděční. Všichni jsme úžasní!

 

 

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Leave a comment

4 Comments

 1. Iv.

   /  23.3.2013

  To je přece to „TAJEMSTVÍ“…..

  Odpovědět
 2. Další z Vašich článků o tom podstatném pro náš život. Děkuji Vám.

  Odpovědět
 3. Irena

   /  25.6.2014

  Krasne shrnujete vsechny veci, o kterych take ctu. Je to nesmirne pozitivni.

  Odpovědět
 1. Vše v našem životě je příležitostí k růstu | Fabay.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm × = třicet pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>