Vše v našem životě je příležitostí k růstu

Naprostá většina lidí může ovlivnit to, jak vnímá tento svět, a to jak pro ně bude fungovat. Vnímání světa je ovlivněno nejen naším obecným pohledem na život, ale i našimi předchozími zkušenostmi, zážitky, či tím, co máme uloženo v „knihovně“ podvědomí.

Pokud jste neustále frustrovaní, je snadné soustředit se na to špatné kolem vás.

Pokud jste naopak veselí, je snadné soustředit se na pozitivní věci.

Vaše nálada začne ovlivňovat způsob, jakým budete interpretovat informace, které k vám přicházejí, a potom bude snadné soustředit na věci, které znovu potvrzují vaší momentální náladu.

Stejná autonehoda – různé výstupy

Pro příklad uvedu autonehodu dvou lidí. Oba jí přežijí, ale každý si odnese jiný poznatek podle svého postoje k životu.

Muž se jen utvrdí v tom, že jeho život stojí za hovno, a autonehoda byla toho všeho důkazem a třešničkou na dortu, že se proti němu vše spiklo. Možná se ho někdo dokonce snaží zabít, a záměrně poškodil auto.

Žena, která bývá pozitivně naladěna a vše v životě vnímá jako požehnání je vděčná za to, že se jí ani jejímu spolujezdci nic nestalo. To jen upevňuje její pozitivní postoj vděčnosti.

Pesimista bude přehlížet drobné pozitivní události a vždy, když přijde nějaká negativní, tak se utvrdí v tom, že je vše proti němu, někdo ho chce zabít, všichni lidé ho nesnášejí a on se proti nim ohrazuje a sám vysílá energii nesnášenlivosti vůči ostatním.

Optimista bude naopak přehlížet negativní věci, a mávne nad nimi rukou se slovy, hlavně že žiju nebo svět se nezboří. Brzy na ně zapomene, protože se dívá kupředu.

Otázka úhlu pohledu

Jako pesimista se nikdo z nás nerodí. Běžte se podívat na dětské hřiště, jak děti pobíhají a skotačí. Rodíme se jako čisté pozitivní bytosti, ale výchovou, mentalitou strachu (sledováním TV) do nás ostatní zasazují informace o tom, jak si máme vše chránit, protože se všude krade a nemáme raději v noci vůbec vycházet na ulici.

Pokud zjistíte, že v sobě máte semínka strachu a vyjadřujete se vůči situacím a okolí negativně či dokonce nenávistně, uvědomte si, že stačí změnit úhel pohledu. Vnímejte věci, které se vám v životě dějí jako požehnání a s vděčností, bez ohledu na to, jaká ta situace je. Všechno má svůj důvod.

Ano, bude to chtít čas. Je to proces, a nelze to udělat lusknutím prstu, ale výsledek stojí za to.

Před časem, když jsem prodával v jednom obchodě, jsem byl nakupujícím okraden o 500 korun. Místo, abych to vnímal negativně, jsem to vzal jak dar. Dar člověku, který ty peníze zřejmě potřeboval. Do osobního účetnictví jsem to zapsal jako příspěvek pro potřebné :).

Najděte si svou vlastní rovnováhu

Život nás učí, že věci fungují jen zřídkakdy tak, jak všichni chceme. Navíc je každý člověk natolik odlišný, že stejný přístup nebude u všech fungovat. Proto hledejte v životě to, co vám bude fungovat, a zároveň to pro váš život bude přínosné.

Jsem opravdu přesvědčen, že být naladěn pozitivní energií, je prospěšné pro všechny lidi bez rozdílu. Není to dobré pouze pro vás, ale i pro vaše okolí a pro vaše blízké, protože si tím přinesete více radosti do života, a to předpokládám všichni chceme.

Nemusíte se přetvařovat

Být pozitivní neznamená, že se budete na všechny okolo uměle zubit (americký úsměv). Být pozitivní znamená, že budete vše, co se vám v životě stane, brát jako dar, či jako příležitost k růstu. Spousta lidí si to stále plete, a proto jsou pozitivní lidé považování za nějaké naivní sluníčkáře. Jenže ten význam je mnohem hlubší než jen jakási umělá přetvářka.

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Předchozí příspěvek
Leave a comment

1 Comment

  1. Vděčnost | Fabay.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři × = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>