Z povinnosti zábava

Pokud děláme to, co vás baví, pak to přestane být něco nutného nebo povinného. Tohle neplatí jen u klasické práce, ale u jakékoliv činnosti.

Vždycky jsem přemýšlel nad tím, jak si činnosti, které mě nijak extra nebaví zpříjemnit. Určitě mi nešlo o to, abych je odflákl, spíše jsem hledal způsob, díky kterému by se mi činnost stala alespoň částečně zábavou.

U takové činnosti máme na výběr dvě možnosti: buď danou věc vůbec nedělat, nebo se jí snažit upravit tak, aby se z ní stala oblíbená činnost.

Jako příklad zde uvedu věc, které jsem se dříve vyhýbal jako čert kříži. Jde o mytí nádobí.

 

Mytí nádobí

To je věc, kterou jsem nikdy (stejně jako většina ostatních) neměl rád. Jednoho dne jsem se nad tím rozhodl zamyslet.

Proč mi to vadí, a co konkrétně. Zjistil jsem, že mi vadí, když je nádobí hodně, když musím ruce strkat do špíny. Také mi to neutíkalo, když bylo kolem ticho. Když jsem si to takto jednoduše identifkoval, nebylo těžké tyto problémy vyřešit.

  1. Myju nádobí po menších částech – Snažím se mýt nádobí raději častěji, tak aby ho nebylo moc. Umýt tři talíře, to se ani nemusím nutit J.
  2. Koupili jsme si na něj rukavice – Nerad šahám na zaschlé špinavé hrnce a jiné nádobí. Vyřešili jsme to rukavicemi a problém je pryč.
  3. Když můžu, pustím si k tomu oblíbenou hudbu – Když myju nádobí delší dobu, málo to odsýpá. Když mám možnost, vyndám si do kuchyně reproduktor a pustím si nejoblíbenější hudbu. Hned to jde lépe :).

 

Co vy, zamýšleli jste se, jak by šla nějaká činnost „upgradovat“ tak, aby přestala být otravná? Nejprve zkuste vždy identifikovat, co konkrétně vás na tom nebaví, a pak hledejte způsoby, jak to minimalizovat.

Petr, fabay.cz

Autor blogu: Petr Havránek

Rád lidi inspiruji a motivuji každý den, a proto si můžete nechat posílat: Transformační citáty

Předchozí příspěvek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři × sedm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>